Apel byłych prezydentów do Andrzeja Dudy. "W imię odpowiedzialności za Polskę"
Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski zaapelowali do Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy lex TVN.
– Teraz Senat powinien to odrzucić i trzeba zrobić wszystko, żeby nie było 231 głosów w Sejmie za odrzuceniem decyzji Senatu. Dziś powinniśmy zadać pytanie Andrzejowi Dudzie, żeby określił się, czy jest gotów podpisać lex TVN, czy oczekuje istotnych poprawek, czy rozważa zawetowanie ustawy – dodał Aleksander Kwaśniewski.
Czy Duda zawetuje lex TVN?
Jaką decyzję podejmie Andrzej Duda ws. lex TVN, gdy projekt trafi w końcu na jego biurko? Treść prezydenckiego wystąpienia z okazji Święta Wojska Polskiego może sugerować, że głowa państwa ją zawetuje. Wszystko przez fragment o zapewnieniu dotrzymania sojuszy oraz ochronie konstytucyjnych zasad.– Chce mocno podkreślić, że na nas Polaków sojusznicy zawsze mogą liczyć. My dotrzymamy zapisów Traktatu Północnoatlantyckiego, w tym art. 5. o kolektywnej obronie. Będziemy dotrzymywać tez innych zobowiązań, także umów dwustronnych. (...) Polska umów dotrzymywała, dotrzymuje i zawsze będzie dotrzymywała – zapewniała głowa państwa.
Czytaj więcej: Sejm zdecydował ws. lex anty-TVN. Kukiz uratował projekt PiS, który teraz trafi do Senatu
Co więcej, Duda podkreślił, że będzie też stał na straży Konstytucji. – W tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także prawa własności, równego traktowania, zasady proporcjonalności i wszystkiego tego, co ważne w państwie demokratycznym – wyliczał.
Według niektórych, te kwestie pokrywają się zarzutami dotyczącymi wejścia w życie lex TVN. Gwarantując ochronę powyższych demokratycznych wartości, prezydent powołał się na sytuację z 2018 roku, gdy zablokował zmianę w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego (pomysł wyszedł od Prawa i Sprawiedliwości). Może być to sygnałem, że w tym przypadku Duda ponownie rozważa skorzystanie z prawa weta.
Lex TVN
Przypomnijmy, że tzw. lex TVN to nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, którą zaproponowali posłowie PiS. Projekt został przyjęty przez Sejm 11 sierpnia, teraz trafi do Senatu. W myśl nowych przepisów wszystkie należące do TVN kanały mogą być zagrożone utratą koncesji.Zniknięcie z anteny TVN to nie jedyna konsekwencja, którą niesie ze sobą wcielenie w życie tej ustawy. Będzie ona oddziaływać też na stosunki Polski i USA. Stacja należy bowiem do amerykańskiego koncernu Discovery, a nowe regulacje mogą negatywie wpłynąć na inwestowanie w naszym kraju, co podkreślił sekretarz stanu USA Anthony Blinken.
"Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone projektem ustawy uchwalonym dziś przez niższą izbę polskiego parlamentu, który jest wymierzony w najchętniej oglądaną niezależną stację informacyjną, która jest również jedną z największych inwestycji amerykańskich w Polsce" – można przeczytać w jego oświadczeniu.