Jourova spotkała się Mateuszem Morawieckim. "Z niecierpliwością czekam na dalsze szczegóły"

Aneta Olender
Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova w poniedziałek rozpoczęła wizytę w Polsce. "Z niecierpliwością czekam na więcej szczegółów dotyczących tego, w jaki sposób Polska zamierza wdrażać ostatnie orzeczenia" – zaznaczyła po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim.
Vera Jourova w poniedziałek rozpoczęła wizytę w Polsce. Fot. Twitter /Vera Jourova
Spotkanie Jourovej z premierem odbyło się za zamkniętymi drzwiami. Rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał, że miało ono charakter kurtuazyjny: "na spotkaniu były omawiane bieżące sprawy z zakresu działań pani komisarz". "Z premierem Mateuszem Morawieckim kontynuujemy dialog na temat praworządności i innych istotnych kwestii zarówno dla Polski, jak i UE" – poinformowała na Twitterze wiceszefowa KE.

We wpisie dodała także, że przypomniała, że "UE jest wspólnotą prawa opartą na wzajemnym zaufaniu. Dlatego należy w pełni respektować orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości".


"Z niecierpliwością czekam na więcej szczegółów dotyczących tego, w jaki sposób Polska zamierza wdrażać ostatnie orzeczenia. Jestem gotowa wesprzeć Polskę we wdrażaniu prawa UE" – podkreśliła.

O TSUE z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Przed spotkaniem z Morawieckim Vera Jourova rozmawiała z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. – Rozmawialiśmy na temat postrzegania fundamentalnych praw. Pan Wiącek może coś więcej na ten temat powiedzieć. Całkowicie polegam na działaniach polskich władz, wierzę, że zrobią wszystko, aby wypełnić zobowiązania konwencji genewskiej i prawa unijnego – przekazała dziennikarzom.
– Rozmowa między nami dotyczyła płaszczyzn współpracy między Rzecznikiem Praw Obywatelskich a Komisją Europejską i innymi organami Unii Europejskiej – mówił z kolei Marcin Wiącek.

Dopytywany, czy poruszano także temat praworządności w Polsce, odpowiedział: – Była mowa o najważniejszych problemach, które związane są z prawami człowieka i które są w polu zainteresowania Unii Europejskiej. Kwestia orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczących władzy sądowniczej również do takich pól należy - powiedział Wiącek.

Na stronie Biura RPO pojawił się komunikat podsumowujących spotkanie, w którym poinformowano, że mowa była także o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. "Marcin Wiącek przedstawił pani komisarz ustalenia RPO w tej sprawie. Vera Jourova podkreśliła, że ufa, iż polski rząd będzie wykonywał postanowienia Konwencji Genewskiej" – czytamy.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
fragment komunikatu

W wypowiedzi dla prasy po spotkaniu Vera Jourova podkreśliła, że rozmowy dotyczyły przede wszystkim tego, jak Komisja Europejska może pomóc polskim obywatelom w kwestii praw człowieka. Dodała, że jest jeszcze za wcześnie na ocenę odpowiedzi polskiego rządu ws. wykonania wyroku TSUE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej SN.

Pani komisarz podkreśliła, że niepokoi się sprawą wtorkowej rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym ws. wyższości polskiej Konstytucji nad prawem unijnym, o co wniósł premier. Kwestia prymatu prawa Unii jest bowiem podstawową sprawą dla wspólnoty europejskiej.

W poniedziałkowy wieczór Jourova wręczała także nagrodę byłemu RPO Adamowi Bodnarowi podczas ceremonii wręczenia nagród Free Speech Awards.

Rozmowa z Szymonem Hołownią

"Na otwarcie trzydniowej wizyty w Polsce wiceprzewodniczącej KE i unijnej komisarz ds. praworządności Very Jourovej rozmawialiśmy o wyzwaniach dotyczących wolności słowa i mediów, praworządności i funkcjonowania sądów w Polsce" – przekazał na Twitterze Szymon Hołownia, lider Polski 2050. W planie wizyty Very Jourovej w Polsce jest jeszcze m.in. spotkanie z przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej Donaldem Tuskiem, spotkanie z byłym prezydentem Lechem Wałęsa, marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim oraz z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz.

Rocznica Solidarności

Wiceprzewodnicząca KE weźmie także udział w uroczystościach związanych z upamiętnieniem 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych oraz uroczystościach na Westerplatte z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ma też wygłosić przemówienie w Europejskim Centrum Solidarności.
Czytaj także: Jourova wymownie reaguje na lex TVN. Wskazała, czego potrzebuje Unia Europejska