Zero imprez, zero osób z zewnątrz, zero mediów. Tak wygląda stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

Adam Nowiński
W czwartek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw pojawiły się dwa rozporządzenia dotyczące wprowadzonego na granicy z Białorusią stanu wyjątkowego. Wiemy już, jakie obostrzenia wprowadził na tym terenie rząd.
W Dzienniku Ustaw pojawiły się rozporządzenia dot. stanu wyjątkowego. Fot. Jakub Kaminski/East News
Kiedy tylko z ust premiera Mateusza Morawieckiego padła w środę zapowiedź o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w miejscowościach na granicy z Białorusią od razu zaczęto się zastanawiać, jakie dokładnie obostrzenia zostaną w nich wprowadzone.

W czwartek prezydent Andrzej Duda przychylił się do wniosku rządu i podpisał rozporządzenie. Późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw pojawiła się jego treść, w której zobaczyliśmy wspomniane ograniczenia. Czego konkretnie będą dotyczyły?

Ograniczenia wolności i praw

Przede wszystkim w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego zawieszono możliwość organizowania:

Na tym terenie nie mogą przebywać osoby z zewnątrz, które nie zamieszkują danych miejscowości. Będzie to weryfikowane przez patrole wojska, policji i Straży Granicznej, dlatego każda dorosła osoba ma obowiązek posiadania w miejscach publicznych dowodu osobistego, a osoby uczące się poniżej 18 roku życia – legitymację szkolną.


Zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym nie dotyczy:

Rzecz jasna, obostrzenia nie dotyczą także służb mundurowych i medycznych, które pełnia służbę lub podejmują interwencję na tym obszarze oraz osób, które jadą na przejście graniczne w celu przekroczenia granicy.

Jeśli więc opublikowane przepisy nie zostaną w jakikolwiek sposób zmienione lub doprecyzowane, to na obszar objęty stanem wyjątkowym nie mają wstępu turyści i goście hotelowi, o czym w naTemat.pl pisaliśmy w środę.

"Nie" dla dziennikarzy

Do wspomnianych 183 miejscowości nie wjadą także dziennikarze, którzy nie zostali wymienieni w wyjątkach od rozporządzenia oraz dotyczą ich dalsze zapisy w sprawie ograniczenia dostępu do informacji.
Czytaj także: Kamiński ujawnia, na czym ma polegać stan wyjątkowy. Dziennikarze muszą opuścić teren
Na tych terenach został bowiem ograniczony dostęp do informacji o działaniach prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym związanych z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji. Nie można tam także w jakikolwiek sposób utrwalać obiektów i obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną, w tym również wizerunków funkcjonariusz Straży Granicznej, policji i żołnierzy Wojska Polskiego. Mogą to jedynie robić sami funkcjonariusze.

"Informacje o wprowadzonych ograniczeniach właściwy wojewoda podaje niezwłocznie do wiadomości publicznej przez rozplakatowanie w miejscach publicznych, a także w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie miejscowości wchodzących w skład obszaru, na którym wprowadzono stan wyjątkowy. Informacje o objęciu obszaru stanem wyjątkowym mogą zostać zamieszczone także na tablicach informacyjnych" – napisano w rozporządzeniu.

Ograniczenie dostępu do broni

Chwile po rozporządzeniu Mateusza Morawieckiego pojawiło się kolejne, podpisane przez ministra Mariusza Kamińskiego, które ogranicza dostęp do broni na obszarze objętym stanem wyjątkowym.

Zakaz dotyczy broni, "w tym w stanie rozładowanym, i amunicji, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji" – czytamy w rozporządzeniu.

Ograniczenie dotyczy też materiałów wybuchowych, "do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego".

Wprowadzone przepisy nie obejmują: [list]broni posiadanej na podstawie pozwolenia na broń w celu ochrony osób i mienia, broni posiadanej na podstawie dopuszczenia do posiadania broni przez wewnętrzne służby ochrony, pracowników ochrony oraz przez pracowników podmiotów, którym broń jest niezbędna w celach wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych.członków misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych, którzy posiadają broń i amunicję na podstawie porozumień międzynarodowych lub na zasadzie wzajemności w celach: ochrony osobistej, łowieckich, sportowych, kolekcjonerskich i pamiątkowych;cudzoziemców, którym broń i amunicja są "niezbędne do wykonywania czynności związanych z ochroną misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, przedstawicielstw organizacji międzynarodowych, członków oficjalnych delegacji zagranicznych, a także do innych celów wynikających z porozumień międzynarodowych".[list]
Rozporządzenia weszły w życie z dniem ogłoszenia, czyli w czwartek 2 września.
Czytaj także: Jakie miejscowości zostaną objęte stanem wyjątkowym?[LISTA]

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut