Wpadka rządu ws. stanu wyjątkowego? Na liście znalazła się miejscowość nie ta, co trzeba
Studiując listę miejscowości na granicy z Białorusią, w których od północy obowiązuje stan wyjątkowy, można natknąć się na maleńką wieś Muły. Sęk w tym, że opisana przez rząd miejscowość nie leży w pasie 3 km od granicy, a o wiele dalej...
Czyli założenie jest proste – stan wyjątkowy wprowadzony od czwartku od północy w 183 miejscowościach na Podlasiu i Lubelszczyźnie obejmuje obszar szeroki na około 3 km. Tyle teoria, bo w praktyce jest trochę inaczej.
Na liście załączonej do rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy znalazła się miejscowość Muły. Nawet Wikipedia mówi, że w Polsce mamy trzy miejscowości o takiej nazwie i wszystkie znajdują się na Podlasiu. Jak ktoś chce dane na ten temat znajdzie także na rządowej stronie Geoportal.gov.pl. Problem w tym, że jedna z nich jest na granicy, a dwie pozostałe w głębi województwa. Wystarczy spojrzeć na mapy.
Tu leżą Muły, wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska. Jej położenie pasuje do założeń rządu: wieś jest praktycznie na granicy (ok. 1 km od niej).
A z kolei tutaj znajdują się Muły, które trafiły na listę w rozporządzeniu rządu o stanie wyjątkowym. To osada leśna położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Giby. Jak widać, jest oddalona od granicy o jakieś 15-18 km.
Na liście znalazła się jednak leżąca obok wieś Dworczysko, czyli wychodzi na to, że rządzący rozciągnęli trochę tę strefę.
Na mapie widać obie miejscowości. Tej bliżej granicy nie ma w rozporządzeniu.•Zrzut ekranu z Google Maps
Po większym przybliżeniu mapa przełącza się na widok z satelity i nadal nie widać osady Muły w gminie Giby.•Zrzut ekranu z Geoportal.gov.pl
Wysłaliśmy zapytania do Kancelarii Prezydenta, do rzecznika premiera oraz do rzecznika MSWiA. Czekamy na odpowiedź.
Czytaj także: Zero imprez, zero osób z zewnątrz, zero mediów. Tak wygląda stan wyjątkowy na granicy z Białorusią
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut