Jak kupować żywność przez internet? Nie tylko w czasach pandemii!

Paulina Szymańska
“Unikaj zatłoczonych sklepów. W ramach możliwości zamawiaj online”. Tak mniej więcej brzmiały oficjalne komunikaty lekarzy i rządzących na początku pandemii. Okazuje się, że zeszłoroczne doświadczenia w dłuższej perspektywie zmieniły nawyki kupujących, jak i sklepów online oferujących produkty spożywcze. Do wirtualnych zakupów spożywczych przekonuje się coraz więcej Polaków.
Zakupy spożywcze online stały się przepustką do łatwiejszego życia w pandemii. Co ciekawe, niewiele osób chciałoby kontynuować taki sposób uzupełniania zapasów spożywczych. pixabay.com

Dlaczego zakupy spożywcze online stały się tak popularne?



Od paniki kupowania i gromadzenia zapasów wiemy już, że stres związany z pandemią może złamać psychikę i zmienić nasze nawyki zakupowe. Jednak pomimo tego, że zakupy online istnieją od lat, a właściwie dziesięcioleci, dopiero niedawno stały się naprawdę mainstreamowe.

Według badania CBRE, około 13% Polaków nie ma problemów z częstszym zamawianiem jedzenia online, a około 5% zaczęło regularnie zamawiać produkty spożywcze. Niestety, ale 57% wciąż nie jest przekonanych do wirtualnego zamawiania pomidorów, masła, czy owoców. To duży błąd. Dlaczego? Ponieważ według ankietowanych, aż 50% zamawiających w sieci oceniła ten sposób za nad wyraz wygodny i oszczędzający czas. Około 25% lubi zakupy spożywcze online ze względu na możliwość zamówienia dostawy z wniesieniem. To szczególnie ważny aspekt dla osób, które mają ograniczoną mobilność ruchową lub dla osób starszych.


Co ciekawe, 23% ankietowanych kontynuuje swoje nawyki zakupowe jeszcze sprzed czasów pandemicznych ze względu na większy wybór interesujących ich produktów. Kolejne 22% osób chwali zakupy online za możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Dopiero na samym końcu (11%) ankietowanych, jako powód kupna produktów spożywczych podało, że chodziło o unikanie niebezpieczeństwa w czasie pandemii.

Dla porównania, amerykańskie badanie przeprowadzone przez Coresight Research wykazało, że około 60% amerykańskich konsumentów kupuje teraz artykuły spożywcze online, a ten sam odsetek tych kupujących planuje to robić z taką samą częstotliwością lub częściej po ustąpieniu kryzysu pandemicznego COVID-19.

Gdzie i jak robić zakupy spożywcze przez internet?



W Polsce niektóre największe supermarkety stacjonarne wdrażają sprzedaż przez internet. Dlatego spotkać można między innymi Carrefour, Auchan, a do niedawna jeszcze Tesco. Biedronka natomiast oferuje szybką dostawę produktów przez aplikację Glovo, która jest dostępna na smartfona. Na razie dostawa jest możliwa w największych miastach w Polsce.

Z kolei jednym z pierwszych wirtualnych sklepów spożywczych na rynku było Frisco, które oferowało jedynie obsługę klientów na terenie Warszawy.



Choć strony internetowe każdego e-supermarketu będą się różnić, stworzyliśmy uniwersalną listę jak kupować żywność online.


Czytaj także: Nawet ministerstwo namawia, żeby otwierać teraz e-sklepy. Sprawdzamy, czy to ma sens

Kto robi spożywcze zakupy online?



W czasie pandemii na pewno każdy, kto ma sprzęt i dostęp do internetu. Jednak najczęstszą grupą osób, które regularnie kupują produkty spożywcze online to:


Chcesz zrobić zakupy spożywcze online? Sprawdź 5 sprawdzonych porad, aby zaoszczędzić czas i pieniądze



1. Przygotuj listę posiłków, zakupów i zaplanuj budżet na zakupy

Choć może to brzmieć absurdalnie, bo w końcu sklep online daje nieograniczone możliwości, to właśnie przez zbyt duży wybór istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że kupisz rzeczy zbędne. Dlatego przed zakupami online najlepiej wykorzystaj swoje dotychczasowe zapasy jedzenia (marnotrawstwu mówimy stanowcze NIE!). Możesz też zapisać na kartce, których artykułów spożywczych zaraz może braknąć w Twojej lodówce.
Określ budżet na zakupy (na przykład tygodniowe), zrób listę posiłków, które przygotujesz w najbliższe dni i kup wyłącznie niezbędne produkty.

2. Bądź elastyczny w kwestii produktów

Może zdarzyć się, że Twój ulubiony produkt nie jest dostępny. Sklepy oferują wtedy wybór zamiennika, np. zamiast ud z kurczaka, dostępne mogą być uda z indyka. O ile zamiana produktu nie zmieni Twoich planów żywieniowych, warto iść na kompromisy.

3. Nie czekaj do ostatniej chwili na zrobienie zakupów

Zamówienia są realizowane na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, więc im wcześniej złożysz zamówienie, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie ono przypisane do kupującego. Produkty spożywcze ze względu na swoją ograniczoną ważność spożycia mogą być niedostępne akurat wtedy, kiedy tego najbardziej potrzebujesz. Aby uniknąć takich sytuacji, planuj zakupy zgodnie z punktem nr 1.

4. Przeglądaj gazetki i akcje promocyjne w sklepie

Któż nie kocha promocji? Jeśli znajdziesz produkty w atrakcyjnej cenie, to zanim klikniesz “Dodaj”, upewnij się, że znajdziesz zastosowanie dla tych produktów w najbliższym czasie. Produktów z dłuższym terminem ważności (mąki, kasze, ryże) możesz kupić więcej. Często przecenione produkty to warzywa, owoce lub przetwory, którym kończy się data ważności za dzień lub dwa. Pomyśl, czy uda Ci się wykorzystać wszystko, co chcesz kupić. Zwracaj też uwagę na promocję i czytaj dokładnie ceny. Niektóre akcje rabatowe wcale nie są tak korzystne, jak się to wydaje na pierwszy rzut oka.

5. Wybierz opcję “odbiór w sklepie”

Kilkanaście minut przeznaczonych na dojazd do sklepu po odbiór zakupów jest niczym w porównaniu do czasu, który każdy potrzebowałby na skompletowanie koszyka offline.