Unia reaguje na nowy, groźny wariant koronawirusa. Chce zablokować połączenia lotnicze
Wykryto nową mutację koronawirusa, która ma być dużo groźniejsza, niż dotychczasowe. Na ten fakt natychmiast zareagowała Komisja Europejska, która zapowiedziała, że chce zablokować połączenia lotnicze z Afryką Południową, gdzie dominuje ten wariant. Na potencjalne zagrożenie z niepokojem reagują też inne państwa.
- W czwartek media obiegła informacja o pojawieniu się nowego i potencjalnie najgroźniejszego do tej pory wariantu koronawirusa.
- Komisja Europejska chce doprowadzić do wstrzymania połączeń lotniczych z Afryką Południową
- Na takie rozwiązanie zdecydowała się już Wielka Brytania
Jak informowaliśmy w naTemat nowy wariant koronawirusa został wykryty po raz pierwszy 11 listopada w Botswanie. Odkryty szczep został nazwany B.1.1529, ale później prawdopodobnie przybierze nazwę Nu. Charakteryzuje się m.in. dużą liczbą mutacji w białku kolca.
"Ma 32 nowe mutacje w samym białku kolca - jest to niezwykle wysoka liczba w stosunku do dotychczasowych wariantów i może być prawdziwym powodem do niepokoju" – komentuje dr Karolina Pyziak-Kowalska, specjalista chorób zakaźnych z WUM. Jak dodaje, wariant wydaje się rozprzestrzeniać bardzo szybko.
KE chce zablokować loty z Afryki Południowej
Przedostał się już do RPA, zdiagnozowano go także u jednego z pacjentów w Hongkogu. Komisja Europejska chce zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa i jego pojawieniu się w Europie poprzez zablokowanie połączeń lotniczych z Afryką Południową.
Świat reaguje na nowy wariant
Podobną taktykę wdrożyła już Wielka Brytania. Minister zdrowia Sajid Javid że naukowcy są "głęboko zaniepokojeni" nowym wariantem, choć trzeba się więcej na jego temat dowiedzieć. Na razie prewencyjnie zdecydowano się na wstrzymanie lotów.W sprawie nowodkrytej mutacji koronawirusa zbiorą się w piątek 26 listopada eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia. Zadecydują, czy wariant należy sklasyfikować jako "niepokojący". Jeśli tak, zostanie oznaczony kolejną literą greckiego alfabetu.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut