Ważna decyzja TSUE ws. budżetu UE. Kolejna porażka Polski i Węgier
Rzecznik generalny TSUE Campos Sánchez-Bordona oddalił skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości dotyczący wypłat pieniędzy z budżetu UE.
Dalej rzecznik wskazał, że "przyjęcie takiego rozwiązania legislacyjnego wchodzi w zakres uprawień dyskrecjonalnych instytucji Unii i nie można go uznać za oczywiście błędne, gdyż poszanowanie zasad państwa prawnego może mieć fundamentalne znaczenie dla należytego funkcjonowania finansów publicznych i prawidłowego wykonania budżetu Unii".
Jak wskazano, rozporządzenie wymaga wystarczająco bezpośredniego związku między naruszeniem państwa prawnego a wykonywaniem budżetu, przez co nie ma zastosowania do każdego naruszenia państwa prawnego, lecz tylko do takich, które mają bezpośredni związek z wykonywaniem budżetu Unii.Przepisy tworzone przez instytucje Unii, które mają na celu reagowanie w poszczególnych dziedzinach na określone naruszenia wartości państwa prawnego mające wpływ na zarządzanie budżetem, są zgodne z traktatami.
Mechanizm warunkowości
Przypomnijmy, że przywódcy UE uzgodnili powstanie mechanizmu warunkowości, który ma być wykorzystywany do ochrony unijnego budżetu w sytuacji naruszenia praworządności w państwach członkowskich. Na powstanie takiego mechanizmu zgodził się także premier Mateusz Morawiecki.
To oznacza, że Bruksela dostałaby możliwość zablokowania wypłaty funduszy dla kraju członkowskiego w razie podejrzeń, że środki zostałyby wykorzystane w niewłaściwy sposób. Rozporządzenie w tej sprawie zaskarżyły Polska i Węgry.
Taki sposób wypłat środków już wcześniej nie spodobał się prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, który twierdził że "nie da się terroryzować pieniędzmi". W razie wejścia mechanizmu w życie zapowiadał... zawetowanie całego funduszu odbudowy.
Jak wiadomo, Polska jest w przeciągającym się sporze z instytucjami UE m.in. w kwestiach sądownictwa. Uzależnienie wypłat środków od mechanizmu "pieniądze za praworządność" jest więc nie na rękę rządowi PiS. Jeśli TSUE pozwoli na uruchomienie mechanizmu, konieczne byłoby wycofanie się m.in. z reform wymiaru sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.
Czytaj także: "Proszę to uczynić". Ursula von der Leyen jasno przedstawiła swoje żądania rządowi PiS
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut