
Lista najkrótszych nazwisk w Polsce. Noszą je po dwie osoby
Zgodnie z danymi dostępnymi na portalu dane.gov.pl, w Polsce istnieje kilka nazwisk, które składają się jedynie z dwóch liter. Do najbardziej unikatowych należą:
Każde z nich występuje wyłącznie u dwóch osób, co czyni je niezwykle rzadkimi. Co ciekawe, w przypadku tak krótkich nazwisk często nie stosuje się podziału według płci, co oznacza, że mogą je nosić zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Więcej dwuliterowych nazwisk
Chociaż powyższa dziewiątka to prawdziwe unikatowe przypadki, to w Polsce można spotkać także inne dwuliterowe nazwiska, które występują nieco częściej. Wśród nich znajdują się:
Choć nadal są to bardzo rzadkie nazwiska, ich obecność w Polsce jest nieco bardziej zauważalna niż w przypadku pierwszej grupy. Niektóre z nich mogą mieć obce pochodzenie lub być wynikiem historycznych zmian w nazwiskach.
Skąd się biorą krótkie nazwiska?
Powstanie dwuliterowych nazwisk może być efektem różnych czynników. Niektóre z nich mogły powstać jako skrócone formy dłuższych nazwisk, inne mogą mieć zagraniczne pochodzenie, a jeszcze inne mogły pojawić się w wyniku błędów urzędniczych lub celowych zmian dokonanych przez ich właścicieli.
Warto również zauważyć, że krótkie nazwiska mogą pochodzić z języków, w których standardowo występują takie krótkie formy, np. z języków azjatyckich lub skandynawskich. Przykładowo, nazwiska takie jak Fu czy Ji mogą mieć chińskie pochodzenie, natomiast Le może być związane z francuską lub wietnamską kulturą.
Dla porównania warto wspomnieć o rekordowo długim nazwisku w Polsce, które składa się aż z 51 znaków! Stanowi ono zupełne przeciwieństwo dwuliterowych nazwisk i pokazuje, jak bardzo różni się polska onomastyka. W praktyce tak długie nazwiska często są skracane lub ulegają zmianom w celu ułatwienia ich używania w codziennym życiu.
Najpopularniejsze nazwiska w Polsce
Podczas gdy dwuliterowe nazwiska są rzadkością, w Polsce istnieje wiele nazwisk o znacznie większej liczbie nosicieli. Jak już pisaliśmy w naTemat, najczęściej występującymi nazwiskami w Polsce są:
- Nowak – 203 980 osób
- Kowalski/Kowalska – 137 981 osób
- Wiśniewski/Wiśniewska – 109 896 osób
- Wójcik – 99 098 osób
- Kowalczyk – 97 537 osób
- Kamiński/Kamińska – 94 829 osób
- Lewandowski/Lewandowska – 92 903 osób
- Zieliński/Zielińska – 90 658 osób
- Szymański/Szymańska – 88 381 osób
- Woźniak – 87 981 osób
Te nazwiska są szeroko rozpowszechnione w całym kraju i często spotykane w różnych regionach Polski. Ich popularność wynika z historycznych i kulturowych uwarunkowań, a także z tradycji przekazywania nazwisk z pokolenia na pokolenie.
Zobacz także