Janusz Szostak nie żyje. Jeszcze wieczorem dziennikarz informował o zakażeniu koronawirusem
Nie żyje Janusz Szostak. To znany dziennikarz śledczy, który zajmował się tematyką kryminalną, w tym sprawami zaginięć. Badał m.in. sprawę Iwony Wieczorek. Mężczyzna miał 64 lata. Kilkanaście godzin przed pojawieniem się wiadomości o jego śmierci poinformował, że jest zakażony koronawirusem.
Nie żyje Janusz Szostak. Kim był?
O śmierci Janusza Szostaka poinformowali w piątek 10 grudnia jego współpracownicy z Fundacji Na Tropie, której był prezesem. Smutną wiadomość potwierdził także jego brat, redaktor naczelny "Expresu Sochaczewskiego" Jerzy Szostak. Mężczyzna miał 64 lata.Kilkanaście godzin wcześniej dziennikarz udostępnił wpis w swoich mediach społecznościowych, aby poinformować obserwujących, że jest zakażony koronawirusem. "Covid nie odpuścił także mnie. Bardzo miła Ratowniczka z Błonia nie pozostawiła co do tego złudzeń" – przekazał Szostak.
Był dziennikarzem, reporterem śledczym, wydawcą prasy lokalnej oraz magazynu kryminalnego "Reporter", którego był redaktorem naczelnym. Publikował też na łamach "Tygodnika Popularnego", "Expresu Wieczornego" i "Tygodnika Solidarności".
Bardzo często zajmował się sprawami zaginięć. W 2016 roku został prezesem Fundacji na Tropie, która zajmuje się pomocom w poszukiwaniach osób zaginionych. Organizacja angażowała się zarówno w głośną sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek, jak i w wyjaśnienie śmierci Ewy Tylman. Motywacją do utworzenia fundacji był deficyt organizacji, która wspierałaby policję i rodziny w poszukiwaniach.
"Nie brakuje natomiast różnych osób, które oferują pomoc za pieniądze, nic w zamian nie dają. Niestety często jest to jedynie żerowanie na ludzkim nieszczęściu. Chcemy pokazać, że można pomagać skutecznie i bez naciągania na gigantyczne niekiedy koszty" – podkreśla Fundacja na Tropie.
Szostak i sprawa zaginięcia Iwony Wieczorek
Szostak napisał też kilka książek na ten temat. Spod jego pióra wyszły aż dwie publikacje na temat zaginięcia Wieczorek o tytułach: "Co się stało z Iwoną Wieczorek" i "Kto zabił Iwonę Wieczorek". Premiera ostatniej z nich miała miejsce we wrześniu tego roku.– Założyłem fundację, która się tym zajmuje. Zrobiłem to, kiedy przeczytałem akta Iwony Wieczorek. Wcześniej nie pasjonowałem się zaginięciami, czasami jako dziennikarz coś pisałem. Ale wielkiego serca w te sprawy nie wkładałem, temat jak temat – mówił w wywiadzie z naTemat.pl Szostak.
Był również współautorem innych bestsellerowych książek kryminalnych. Są to m.in. takie tytuły jak: "Masa. Od pakera do gangstera", "Bandyci i celebryci", "Byłam dziewczyną mafii", "Komando śmierci", "Gangsterskie egzekucje" i "Urwane ślady", "Więzienny świat. Korupcja, przemoc, seks". Oprócz tego był bardzo zaangażowany społecznie, przez lata prowadził akcję "Patrol Świętego Mikołaja".
Dowiedz się więcej o poszukiwaniach Iwony Wieczorek:
- Iwona Wieczorek miałaby teraz 30 lat. Wyznanie jej matki wzrusza do łez
- Zaskakujące odkrycie w Gdańsku. Szukali Iwony Wieczorek, znaleźli szczątki kogoś innego
- Przełom w poszukiwaniach Iwony Wieczorek? Znaleziono zakopane noże i spódnicę
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut