Ile jeszcze potrwa pandemia COVID-19? Bill Gates zaskakuje nową prognozą
Kiedy skończy się pandemia COVID-19? To pytanie z pewnością zadaje sobie niejedna osoba. Swoją nową prognozą podzielił się Bill Gates, który wskazuje, że pandemia potrwa jeszcze przez rok. Później choroba ma przypominać grypę. Jednak jest pewien warunek.
- Bill Gates podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat pandemii koronawirusa.
- Miliarder uważa, że koronawirus wkrótce może przypominać pod wieloma aspektami sezonową grypę.
- Wskazał też, na czym obecnie powinien skupić się świat nauki.
Bill Gates o pandemii koronawirusa
W wywiadzie dla CNN Bill Gates podkreślał, że bardzo ważnym tematem, którym należy się zajmować jest walka z malarią i gruźlicą w Afryce. Są to jego zdaniem zapomniane choroby, które w czasie epidemii COVID-19 zostały zepchnięte na odległy plan.Gates stwierdził, że chciałby, aby udało się opanować pandemię COVID-19, ale jego największym marzeniem na przyszły rok jest całkowite wyeliminowanie polio - choroby, z którą walczy od kilkunastu lat. Miliarder podzielił się także spostrzeżeniami na temat tego, jak długo potrwa jeszcze pandemia koronawirusa.
Zdaniem Gatesa rok 2023 może być rokiem, w którym nareszcie uda nam się opanować pandemię COVID-19. Jednak ma to być wirus, który zostanie z ludzkością już na zawsze. Ma przypominać jednak bardziej sezonową grupę. To zależy tylko i wyłącznie od tego, czy ludzkość się zaszczepi i czy powstaną skutecznie leki na COVID-19.
Antyszczepionkowcy w USA
Bill Gates zauważył również, że niepokojące są ruchy antyszczepionkowe, które w USA są dość silne. Korespondentka naTemat.pl ze Stanów Zjednoczonych Aneta Radziejowska relacjonuje, że można zaobserwować tam silny podział w mediach.Wielkim przeciwnikiem szczepionki jest gwiazdor stacji Fox News. Tucker Carlson prowadzi trzy swoje programy i bije rekordy popularności. Prawie trzem milionom swoich widzów opowiada między innymi, że szczepionka to nowy test "politycznej czystości" i że w USA umiera po niej średnio 3 tysiące zaszczepionych dziennie.
To zmusza do zastanowienia, jaka jest w istocie osobista odpowiedzialność nadawców tego typu mylących informacji i kto jest tym nadawcą; sam prezenter, czy stacja, w której pracuje. Robi się to szczególnie ważne w sytuacji, gdy liczba ofiar COVID-19 w USA zaczyna się niebezpiecznie zbliżać do 800 tysięcy i znów każdego dnia więcej osób jest hospitalizowanych.
Kiedy skończy się pandemia koronawirusa?
Nieco bardziej pesymistyczną odpowiedź na to pytanie ma dr Aneta Afelt z zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Jak informowaliśmy w naTemat.pl specjalistyka ostrzegała jeszcze przed początkiem czwartej fali koronawirusa, że zostanie on z nami bardzo długo.– Epidemia potrwa jeszcze ok. 3-5 lat. Jeśli nie zatrzymamy tworzenia nowych wariantów wirusa, to ten okres jeszcze się wydłuży – podsumowała.
Czytaj także: Naukowiec z Harvardu o koronawirusie. Ujawnił, jak długo będziemy zmagać się z pandemią
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut