Rolnicy słuchają najczęściej disco polo? Oto jakie gatunki muzyczne lubimy najbardziej
To, jakie gatunki muzyczne lubimy, może zależeć od wielu czynników, w tym także od pozycji klasowej czy zawodowej. I na odwrót. Zdążyło się już utrzeć, że np. rolnicy i pracownicy fizyczni najczęściej słuchają disco-polo. Czy to prawda? Postanowili to sprawdzić socjologowie z PAN i przeprowadzili badanie dotyczące preferencji muzycznych Polaków, szczególnie pod kątem wykonywanego przez nich zawodu.
- Eksperci PAN przez dwa lata zbierali dane na temat preferencji muzycznych wśród Polaków
- Zgodnie z przypuszczeniami, w badaniu wyszło, że pozycja klasowa, a także wykształcenie mogą mieć duży wpływ na gust muzyczny
- Jak się okazuje mniejsze znaczenie ma natomiast pochodzenie
Socjologowie z Instytutu Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk (PAN) chcieli się dowiedzieć, jakiej muzyki Polacy lubią słuchać najbardziej i jakie kwestie mają na to wpływ; a także czy słuchanie danego rodzaju muzyki może determinować nasz późniejszy styl życia i rozwój zawodowy. Przeprowadzili badanie pt. "Dystynkcje muzyczne. Gust muzyczny i stratyfikacja społeczna, a proces kształtowania się stylu życia Polaków".
Jak zaznaczał w rozmowie z PAP prof. Henryk Domański, socjolog z instytutu PAN, eksperci analizowali jak "pozycja klasowa – czyli to, gdzie się człowiek lokuje w hierarchii społecznej, głównie na rynku pracy – pokrywa się z rozmaitymi stylami życia, upodobaniami do gustów muzycznych".
PAN zbadał gust muzyczny różnych grup zawodowych
PAN przeprowadził badanie CAPI (jest to badanie ankietowe wspomagane komputerowo) w 2019 roku na próbie ogólnopolskiej. Wyniki tego badania zdają się potwierdzać prawidłowości, które zaobserwowano podczas podobnych badań w innych krajach – mówiące o tym, że występuje dość ścisła korelacja między upodobaniami muzycznymi i statusem danej osoby. Prof. Henryk Domański stwierdził, że "wyższa pozycja klasowa zwiększa preferencje do muzyki klasycznej, poważnej".W badaniu PAN 26,6 proc. badanych Polaków stwierdziło, że lubi muzykę poważną. W grupie specjalistów i kierowników wyższego szczebla wskazało na nią 50,9 proc. ankietowanych, wśród właścicieli firm – 41,5 proc., pracowników umysłowych niższego szczebla – 31,6 proc. Natomiast wśród robotników niewykwalifikowanych i rolników ten odsetek był znacznie mniejszy – odpowiednio 16,8 proc. i 12,7 proc.
Czytaj także: Pandemia psuje plany branży muzycznej. Gala Grammy 2022 odbędzie się kiedy indziej
Jeśli chodzi o muzykę popularną, to wśród kierowników i specjalistów, a także właścicieli firm dominuje rock. Z kolei wśród rolników i robotników króluje disco polo.
To właśnie te dwie ostatnie grupy najczęściej wskazywały, że lubią disco polo. Do takich upodobań najwięcej badanych przyznało się wśród rolników, bo aż ponad 68 proc. Tak jak przypuszczali badacze, na disco polo wskazało znacznie mniej specjalistów i kierowników wyższego szczebla, bo 27 proc. badanych. Co jednak ciekawe, wśród właścicieli firm (poza rolnictwem) ten gatunek cieszył się dużym zainteresowaniem. Aż 55,9 proc. ankietowanych w tej grupie powiedziało, że lubi go słuchać.
Eksperci PAN dodali, że badanie wskazuje na to, że największe znaczenie dla preferowanych przez nas gatunków muzycznych ma "pochodzenie społeczne (pozycja klasowa i kapitał kulturowy rodziców", wpływ rówieśników, a także wykształcenie, a raczej 'kapitał edukacyjny".
Tutaj prof. Domański wskazał, że "absolwenci szkół wyższych mają wyższe preferencje do muzyki poważnej niż absolwenci szkół zawodowych czy podstawowych, którzy częściej lubią np. disco polo". Badacz dodał, że z kolei płeć czy miejsce zamieszkania nie mają wielkiego wpływu na nasz gust muzyczny.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut