Czym jest e-Recepta i jak można uzyskać ją online?

Artykuł sponsorowany
Konsultacje online i możliwość wystawiania e-Recept na odległość stały się nieocenionymi narzędziami do komunikacji na linii pacjent-lekarz, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa. Brak konieczności wychodzenia z domu, oszczędność czasu czy dostęp do planu leczenia dzięki IKP - to tylko niektóre z zalet medycyny na odległość.

Czym jest e-Recepta?

e-Recepta to elektroniczna forma tradycyjnej papierowej recepty, którą od 2020 roku zastąpiła. Otrzymać ją można zarówno w gabinetach stacjonarnych, jak i korzystając z tzw. e-Wizyty, np. poprzez wideorozmowę.

e-Receptę od jej papierowego odpowiednika odróżnia jednak forma realizacji. W tym przypadku otrzymujemy 4-cyfrowy kod w wiadomości SMS, który należy podać w aptece wraz z numerem PESEL lub też plik PDF na adres mailowy (gdzie znajduje się kompletna recepta wraz z kodem QR - wtedy nie trzeba podawać PESELu w aptece).

Czy e-Receptę można zamówić?

e-Recept nie da się “zamawiać” w dosłownym tego słowa znaczeniu. Podobnie jak w przypadku recept tradycyjnych, muszą one zostać przepisane przez lekarza w ramach wizyty lub formularza internetowego, który następnie jest przez niego weryfikowany.

Przepisywanie leków na odległość poprzez e-Wizytę czy też formularz online to duża odpowiedzialność, stąd należy pamiętać, aby podawać wszelkie informacje dotyczące stanu zdrowia zgodnie z prawdą.

Co ważne, posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego nie jest warunkiem koniecznym do otrzymania e-Recepty online. Umówić wizytę u lekarza oraz zrealizować e-Receptę mogą także osoby nieubezpieczone, z tą różnicą, iż recepta ta będzie 100% płatna, bez refundacji.

Jak umówić się na e-Wizytę?

e-Wizyta jest cenioną formą konsultacji z lekarzem ze względu na brak konieczności wychodzenia z domu do przychodni i szeroki wybór specjalistów.

Aby umówić wizytę u lekarza wystarczy tylko: e-Wizyta odbywa się przy pomocy konwersacji na czacie, wideo-rozmowy lub rozmowy telefonicznej. Po odbytej konsultacji i zebraniu wywiadu przez lekarza, pacjent otrzymuje e-Receptę na podany adres e-mail lub numer telefonu.

UWAGA! O zasadności przepisania konkretnych leków zawsze decyduje lekarz i to od niego zależy czy pacjent otrzyma e-Receptę na interesujące go leki.

e-Recepta po wypełnieniu formularzu online?

Jeśli interesuje nas wykupienie konkretnego leku (np. tabletki dzień po) możliwe jest wypełnienie formularza online, w którym zwykle podaje się aktualnie przyjmowane leki, alergie, choroby przewlekłe, itp. Formularz ten natomiast również weryfikowany jest przez lekarza, który może odmówić wystawienia e-Recepty.

Kiedy możemy otrzymać e-Receptę online?

Podstawowym warunkiem do otrzymania e-Recepty jest występowanie wskazań do stosowania danego leku i ostatecznie decyzja lekarza. Najczęstsze sytuacje, w których pacjenci sięgają po możliwość uzyskania e-Recepty bez wychodzenia z domu:

Na jakie leki otrzymać możemy e-Receptę?

Każdy lekarz, o ile posiada prawo do wykonywania zawodu ma uprawnienia do przepisywania dowolnych leków dostępnych na rynku farmaceutycznym, w tym np. leków psychotropowych.

Nie ma możliwości natomiast otrzymania e-Recepty na pożądane leki “profilaktycznie” czy też na preparaty niedopuszczone do obrotu w Polsce. Należy pamiętać, iż lekarze przepisują dane leki zgodnie ze wskazaniem do ich stosowania i o ile nie występują szczególne przeciwwskazania. Nie można więc wymagać przepisania danych preparatów bez konkretnego uzasadnienia w stanie klinicznym pacjenta.

Jaki jest czas oczekiwania na e-Receptę?

e-Recepta, która została wystawiona w trakcie e-Wizyty lub niedługo po niej powinna widnieć na IKP, jej kod dostarczany jest SMS-em lub plik PDF na adres mailowy kilka minut od jej wystawienia.

Gdzie wykupić receptę otrzymaną na e-Wizycie?

e-Receptę, którą otrzymaliśmy czy to w trakcie konsultacji online czy wizyty stacjonarnej u lekarza zrealizować możemy w każdej aptece.

Co istotne, nie trzeba być zalogowanym na Internetowym Koncie Pacjenta aby móc zrealizować e-Receptę, choć wiąże się to z wieloma udogodnieniami. IKP umożliwia pacjentom wgląd do historii chorób i leczenia, w tym zalecanego dawkowania przepisanych leków. Inne ułatwienia oferowane przez IKP:

Jaki jest termin ważności e-Recepty?

W tym aspekcie również e-Recepta nie różni się od jej tradycyjnego odpowiednika. Recepty ważne są zwykle 7, 30, 120 lub 365 dni, co zależne jest od rodzaju przepisywanego leku i decyzji lekarza.

e-Recepta na inną osobę

Nie istnieje możliwość otrzymania recepty online na inną osobę niż na siebie, poza sytuacją, w której rodzic zarządza receptami swojego nieletniego dziecka. Nie otrzymamy więc e-Recepty w imieniu małżonka - osoba ta musi osobiście skontaktować się z lekarzem.

Zalety e-Recepty online

Możliwość wystawiania recept poprzez konsultacje na odległość ceniona jest zarówno przez pacjentów, jak i przez lekarzy. Niepodważalne zalety e-Recepty online:

Czym różni się e-Recepta otrzymana online od recepty wystawionej w gabinecie lekarskim?

e-Recepta uzyskana drogą konsultacji online oprócz drogi jej otrzymania niczym nie różni się od tej pozyskanej na wizycie stacjonarnej. e-Recepty za pośrednictwem platformy telemedycznej haloDoctor wystawiają uprawnieni do tego lekarze, w tym celu badają pacjenta za pośrednictwem systemów łączności na odległość (rozmowa telefoniczna, wideorozmowa, rozmowa na czacie, formularz online).

Jest to proces niezwykle wygodny i ceniony zwłaszcza w chwilach, gdy pacjent jest w naglącej sytuacji, potrzebuje wykupić dany lek jak najszybciej to możliwe, czy też nie ma fizycznych możliwości wyjścia z miejsca zamieszkania. W dobie pandemii koronawirusa opcja wystawiania e-Recept na odległość okazała się nieoceniona, zwłaszcza gdy pacjent został poddany izolacji domowej.