Koniec z dawkami przypominającymi? Pfizer i BioNTech testują szczepionkę na Omikron

Natalia Kamińska
Firmy Pfizer i BioNTech przekazały we wtorek, że rozpoczęły badania kliniczne nowej wersji ich szczepionki stworzonej w celu zwalczania wariantu Omikron. Weźmie w nich udział ponad 1400 osób.
Pfizer i BioTech testują szczepionkę przeciw Omikronowi. Fot. AP/Associated Press/East News
Przypomnijmy, że badania wykazały, iż dawki przypominające szczepionki Pfizer/BioNTech skutecznie neutralizują Omikron. Przyjęcie tylko dwóch podstawowych dawek jest mniej skuteczne.

Będzie szczepionka dedykowana tylko Omikronowi

Teraz ma powstać specjalna wersja szczepionki dedykowana właśnie wariantowi Omikron. Firmy przekazały we wtorek, że rozpoczęły badania kliniczne nowego preparatu.


W badaniach klinicznych weźmie udział do 1420 osób od 18 do 55 lat. Będą podzielone na trzy grupy. Jedna z wyodrębnionych grup otrzyma dwie dawki szczepionki Pfizera przeciw COVID-19, inna dwie dawki i dawkę przypominającą, a trzecia szczepionkę o zmienionej formule mającej chronić przed wariantem Omikron. 

Dodajmy, że szef koncernu farmaceutycznego Pfizer Albert Bourla, zapowiedział w izraelskiej telewizji N12 News, jak – w jego ocenie – mogłoby wyglądać podawanie szczepionki na koronawirusa. – Podawana corocznie szczepionka przeciwko COVID-19 byłaby lepszym rozwiązaniem, niż częściej podawana dawka przypominająca – powiedział.

Omikron zakończy pandemię w Europie?

Albert Bourla argumentował to tym, że "w przypadku podawania preparatu raz w roku, łatwiej będzie do tego przekonać ludzi, łatwiej będzie to też zapamiętać". I podkreślił, że "z punktu widzenia zdrowia publicznego jest to naprawdę idealna sytuacja". Na ten moment jednak podawana jest trzecia, tak zwana przypominająca, dawka szczepionki na koronawirusa.

Czytaj też: Koronawirus był w Europie już w 2019 roku? Zaskakujące odkrycie norweskich naukowców

Warto także dodać, że Światowa Organizacja Zdrowia po raz pierwszy od jakiegoś czasu wskazała, że ​​pandemia może się wkrótce zakończyć. Hans Kluge, dyrektor WHO Europe, powiedział agencji informacyjnej AFP, że pandemia COVID-19 weszła w nową fazę wraz z pojawieniem się wysoko zaraźliwego wariantu Omikron. Jak wskazał, nową mutacją może zakazić się do marca 60 proc. społeczeństwa w Europie, co może doprowadzić do końca pandemii.

– Po osiągnięciu szczytu zakażeń "wykształcona zostanie kilkutygodniowa odporność populacyjna wynikająca z kampanii szczepień lub przejścia choroby Covid-19 – mówił Kluge.

– Oczekujemy, że sytuacja znacząco się uspokoi przed nawrotem choroby w okolicach końca roku, jednak powrót ten nie będzie oznaczał powrotu pandemii – dodał.

Obejmujące 53 kraje biuro WHO na Europę podało, że w regionie w połowie stycznia wariant Omikron odpowiadał za 15 proc. wszystkich nowych zakażeń koronawirusem. Na początku miesiąca nowy wariant SARS-CoV-2 zidentyfikowano u 6 proc. nowo zakażonych.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/393201,jakie-objawy-ma-omikron-najczestsze-przejawy-zakazenia

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut