Małgorzata Pakier – kim jest żona posła Stanisława Tyszki?
Kim jest Małgorzata Pakier – żona posła Stanisława Tyszki i jaka jest jej kariera?
Według dostępnych informacji była dyrektor działu naukowego muzeum. W 2016 roku Pakier, przedstawiona jako ekspertka od spraw komparatywnych badań europejskiej pamięci historycznej omówiła temat „A Shared European Memory? Eastern Europe as a Challenge?” („Wspólna pamięć europejska? Europa Wschodnia jako wyzwanie?”). Wówczas, w późniejszej dyskusji z publicznością, zostały poruszone kontrowersyjne zagadnienia, m.in. czy termin „pamięć” nie jest nadużywany, a tym samym stał się bezużyteczny jako kategoria analityczna.
W 2018 roku na Twitterze Katarzyna Treter-Sierpińska z portalu wprawo.pl napisała do Stanisława Tyszki: „Szanowny Panie, czy byłby Pan uprzejmy odpowiedzieć mi na pytanie: czy Pana żona Małgorzata Pakier nadal jest zatrudniona w Muzeum POLIN”? Tyszka odpowiedział wówczas: „Nie pracuje, Pani Katarzyno Treter-Sierpińska, i proszę jeśli łaska zostawić moją rodzinę w spokoju”.
Publikacje Małgorzaty Pakier pojawiały się na stronie Kultury Liberalnej. W 2011 roku była jedną z pomysłodawczyń konferencji Genealogie Pamięci. Był to jeden z głównych projektów realizowany przez Europejską Sieć Pamięci i Solidarność we współpracy z partnerami naukowymi.
Organizatorzy chcieli „podkreślić pozornie oczywiste, że doświadczenia historyczne kształtują określone procesy pamięciowe”.
Kariera poselska Stanisława Tyszki
W 2015 roku startował w wyborach parlamentarnych z listy Kukiz'15 i uzyskał mandat poselski, zdobywając ponad 14,6 tys. głosów. Wówczas został wybrany wicemarszałkiem Sejmu. W 2019 roku starał się zostać europosłem, jednak wybory do Parlamentu Europejskiego zakończyły się dla niego negatywnie.Za to w tym samym roku, w wyborach do polskiego parlamentu, zdobył ponownie manda poselski, startując z listy PSL (w ramach porozumienia Kukiz'15). Otrzymał wówczas ponad 17 tys. głosów.
W 2020 roku znalazł się poza klubem parlamentarnym Koalicji Polskiej i został posłem niezrzeszonym, a w 2021 roku został członkiem nowego koła poselskiego Kukiz'15 – Demokracja Bezpośrednia.
Według informacji zawartych na stronie sejmowej, złożył 15 interpelacji, którym nadano bieg (m.in. w sprawie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej, w sprawie dostaw modułów artyleryjskich Huty Stalowa Wola, w sprawie gnębienia emerytów nieopłacających abonamentu na finansowanie rządowej propagandy czy w sprawie skandalicznych praktyk stosowanych przez administrację skarbową) i 4 takie zapytania (m.in. w sprawie Południowej Obwodnicy Rzeszowa czy w sprawie konsultacji społecznych dotyczących rozbudowy linii kolejowej przebiegającej przez Białołękę).
Według portalu mamprawowiedziec.pl, Tyszka wykazuje 85,5 proc. obecności na głosowaniach. Tyszka od 2019 roku należy do Komisji do Spraw Unii Europejskiej.