Kim jest Justyna Żalek, żona Stanisława Żalka?
O Stanisławie Żalku swego czasu bywało głośno. Zwykle ze względu na jego kontrowersyjne wypowiedzi. Co wiemy o jego żonie, Justynie Żalek?
Życie prywatne Stanisława Żalka
W 2019 roku Stanisław Żalek, obchodzący ze swoją żoną Justyną dziesiątą rocznicę ślubu, w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną zdradzał szczegóły ze swojej prywatnej części życia. Żalek oświadczył się swej obecnej żonie Justynie w liceum. – Poważnie podszedłem do sprawy, ale wtedy nie chciała – wspominał. Udało się 17 lat później.We wspomnianym wywiadzie Stanisław Żalek przyznał, że nie spał ze swoją partnerką przed ślubem. - Nasze narzeczeństwo było bardzo krótkie i trzy miesiące po zaręczynach był ślub – mówił.
Na potomka czekali 10 lat. Ponieważ Żalek jest przeciwnikiem in vitro, zdecydowali się skorzystać z naprotechnologii. – To kwestia nauki własnego ciała, zmian diety, przestawienia organizmu i przestawienia psychiki – tłumaczył polityk w rozmowie z Faktem.
Według informacji dostępnych w mediach, Justyna Żalek ma na koncie bycie radną sejmiku podlaskiego oraz bycie przedstawicielką medyczną w firmie farmaceutycznej Janseen-Cilag.
Kariera polityczna Jacka Żalka
Jacek Żalek uzyskał mandat poselski z listy Platformy Obywatelskiej w 2007 roku. Wówczas otrzymał niespełna 10 tys. głosów. W 2011 roku również uzyskał mandat, zdobywając nieco ponad 8100 głosów.W sierpniu 2013 roku został zawieszony w prawach członka klubu parlamentarnego Platfomy Obywatelskiej. Powód? Łamanie dyscypliny. 13 dni później opuścił PO. Wraz z innymi posłami podpisał porozumienie o współpracy programowej z partią Polska Jest Najważniejsza, następnie ze Stowarzyszeniem „Republikanie”.
Na bazie tego projektu powstała partia Polska Razem, a Żalek do 2015 roku zasiadał w jej prezydium.
Jacek Żalek próbował w 2014 roku, bez efektu, startować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W lipcu tego samego roku zasiadł w klubie poselskim Sprawiedliwa Polska, który od marca 2015 działał pod nazwą Zjednoczona Prawica.
W 2015 roku, już z list Prawa i Sprawiedliwości, startował do Sejmu, uzyskując reelekcję. Został nawet wiceprzewodniczącym klubu PiS. W 2019 roku znów zdobył mandat poselski. W 2020 roku premier Mateusz Morawiecki powołał go na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Kontrowersje wokół posła Jacka Żalka
W listopadzie 2020 roku sejmowa komisja etyki poselskiej ukarała go naganą za słowa, że osoby LGBT "to nie są ludzie, a ideologia". Chodziło o jego występ w TVN24 w programie prowadzonym przez Katarzynę Kolendę-Zaleską. W reakcji na słowa: „LGBT to nie są ludzie” dziennikarka podziękowała politykowi za udział w programie i wykluczyła go z udziału w nim.W lutym 2021 roku prezydium zarządu Porozumienia zawiesiło go w prawach członka partii, a decyzją sądu koleżeńskiego został wykluczony z ugrupowania. W 2021 roku został jednym z liderów Partii Republikańskiej.
W 2019 roku Żalek po raz kolejny zabrał głos w kwestii ideologicznej. – Gdyby ktoś zgwałcił moją żonę, najpierw zatłukłbym tego, kto to zrobił. Jednocześnie nie zgodziłbym się, by zabić dziecko, które w niegodziwy sposób zostało poczęte, bo jego życie też jest święte – mówił. I dalej: „Aborcja to przemysłowe zabijanie dzieci, a obłąkany ruch proaborcyjny to drugie wcielenie nazizmu. Wcześniej zajmowali się mordowaniem jednej nacji, teraz zajmują się mordowaniem dzieci. Trudno o tym dyskutować”.
Przy okazji protestów opiekunów osób z niepełnosprawnością w Sejmie, powiedział w TOK FM: „Po tym, jak oni się zachowują, ci opiekunowie w Sejmie, jestem przekonany, że nie można dać im tej gotówki. Bo jeżeli jako żywe tarcze traktują swoje dzieci, to cóż dopiero..., a mogą zdarzyć się niestety zwyrodniali rodzice. Te dzieci, które czasami nie mają głosu, które są zamknięte, nie chodzą do szkoły. Nie ma możliwości sprawdzenia, czy te pieniądze zostały wydane na potrzeby tych dzieci, czy zostały w inny sposób wydatkowane na potrzeby opiekunów. Jeżeli na oczach całej Polski można traktować dzieci jako zakładnika do realizacji swoich partykularnych interesów, to boję się, że w zaciszu domów niestety może być tak samo”.
W Radiu Zet dodał: „Wokandy wydziałów karnych są pełne tego typu spraw, gdzie nie tylko chore dzieci, ale i zdrowe dzieci są mordowane w beczkach”.
Aktywność poselska Jacka Żalka
Poseł Jacek Żalek, według portalu Mam Prawo Wiedzieć, wykazuje 96,8 proc. obecność podczas kluczowych głosowań i 98,9 proc. zgodności z linią klubu.Jacek Żalek złożył 20 interpelacji, którym nadano bieg (m.in. w sprawie zastosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodu przez nauczycieli akademickich, w sprawie przebudowy drogi DK8, w sprawie zmiany zasad pozaaptecznego obrotu lekami czy w sprawie wypowiedzi byłego marszałka Sejmu Republiki Litewskiej o Polakach na Litwie). Ponadto cztery takie zapytania (m.in. w sprawie refundacji leczenia drobnokomórkowego raka płuca (DRP) czy w sprawie utworzenia Lokalnego Centrum Sterowania w Suwałkach).
Do kwietnia 2020 roku Jacek Żalek przynależał do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz Komisji Ustawodawczej.
W swoim oświadczeniu majątkowym Jacek Żalek informuje o posiadaniu m.in. użytków rolnych (jako współwłaściciel) o wartości ponad 93 tys. złotych, a także samochodu o wartości pięciu tysięcy złotych.