Jak powstał medal olimpijski w Pekinie i jaka jest jego symbolika? Ma ciekawą historię

Maciej Piasecki
Każdy sportowiec chce go mieć w swoim dorobku, ale trafia się on tylko nielicznym. Medal olimpijski to szczególna nagroda za lata trudów sportowej rzeczywistości. W Pekinie będą wręczane krążki o wyjątkowej urodzie. Mające własną nazwę oraz elementy, o których kibic powinien wiedzieć.
Medale olimpijskie w Pekinie prezentują się naprawdę bardzo efektownie Fot. CHINE NOUVELLE/SIPA/SIPA/East News
Medal olimpijski to symbol najcenniejszego zwycięstwa w światowym sporcie. Wyróżnienie wręczane jest od pierwszych igrzysk w Atenach z 1896 roku.

W greckiej stolicy nie było jednak złotego krążka, zwycięzca otrzymywał srebrny, a wicemistrz olimpijski – brązowy. Trzeci na mecie zawodów musiał obejść się smakiem. Organizacyjnie też było inaczej niż obecnie, wszystkie medale wręczane były dopiero podczas ceremonii zamknięcia.
Tak wyglądał pierwszy olimpijski medal z igrzysk w Atenach. Zwycięzca otrzymywał wówczas srebrny krążek.Fot. Twitter/@jiayuepins
Medalowe zasady z czasem uległy zmianom. Podczas letnich igrzysk w St. Louis (1904) rozpoczęto przyznawanie złotych medali. Amerykanie byli zresztą bezapelacyjnie najlepsi podczas tamtej imprezy u siebie. W klasyfikacji medalowej sięgnęli aż po 231 medali, z czego 78 było złotych. Druga reprezentacja na liście, Cesarstwo Niemieckie, mogło się pochwalić... piętnastoma krążkami.

Polak projektantem medalu

Zdarzało się, że olimpijskie krążki miały na przestrzeni lat nietypowe kształty. W Paryżu (1900) wyjątkowo były bowiem prostokątne. Podczas zimowych zmagań w Grenoble (1968) zdecydowano za to, że na medalu widnieć będzie nazwa dyscypliny, w jakiej został zdobyty.


W historii olimpijskiego medalu pojawia się również polski wątek. Przy okazji igrzysk w Sydney (2000) projektantem rewersu krążka był Wojciech Pietranik. Wywodzący się z Gdańska, ale od lat na stałe mieszkający w Australii. Co wymyślił Polak? Operę w Sydney, znicz oraz charakterystycznych pięć kółek olimpijskich.

Jak będzie wyglądać medal igrzysk w 2022 roku? Pekin sto dni przed rozpoczęciem olimpijskiego szaleństwa przedstawił koncepcję mającą wiele znaczeń. Krążek zaprezentowali dwukrotna mistrzyni olimpijska (2002) w short tracku Yang Yang, kolejna podwójna mistrzyni (pływanie) z letnich igrzysk Tokio 2020 Zhang Yufei oraz Han Zheng, wicepremier Chińskiej Republik Ludowej.

"Razem jako jedność"

Medale w Pekinie mają swoją nazwę "Tong Xin". Tłumacząc: Razem jako jedność (ang. Together as one). Co do samego wyglądu fundamentem są chińskie starożytne kręgi koncentryczne. Pięć kręgów znajdujących się w medalu pekińskich igrzysk ma zdaniem organizatorów symbolizować "jedność nieba i ziemi oraz jedność ludzkich serc". Są one także odniesieniem do pięciu kół olimpijskich.

Dodatkowo swoim wyglądałem krążki nawiązują do medali, które były wręczane podczas olimpijskich zmagań sprzed 14 lat (tj. roku 2008). Wówczas Pekin gościł również letnie igrzyska, tym samym stając się jedynym takim miastem-gospodarzem w historii olimpizmu. – Kiedy sportowcy będą trzymać medale w dłoniach najpierw dotkną szczegółów chińskiej kultury. Wtedy, jeśli przyjrzą się uważnie, zobaczą wzory chmur i płatków śniegu na awersie, a niebo na odwrocie. Medal nawiązuje do koncepcji jadeitu z igrzysk w 2008 roku, co podkreśla, że ​​Pekin jest pierwszym miastem, które gości zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska olimpijskie – powiedział podczas prezentacji wicepremier Chin.

Dwadzieścia cztery punkty na rewersie symbolizują 24. edycję Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Do tego logo wydarzenia w Pekinie oraz jego chiński zapis. Na rewersie są również umieszczone nazwy dyscyplin, w których będą wręczane krążki. Za to w przypadku awersu widnieje tam nazwa igrzysk – XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022. Co ciekawe, w rywalizacji paraolimpijskiej wręczane będą krążki ze specjalnie wygrawerowanymi w alfabecie Braille'a słowami: złoto, srebro bądź brąz. Pojawi się również nie 24, a 13 punktów na rewersie, symbolizujących 13. Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie.

– Wychodząc z założenia, że ​​obie imprezy zimowych igrzysk są równie wspaniałe, medale Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich inspirowane są tą samą koncepcją – przyznali organizatorzy.

Czerwony symbol szczęścia

Medale będą zawieszone na specjalnych wstążkach, których znaczenie również zostało odpowiednio wyjaśnione przez Chińczyków. Będą one czerwone, czyli w szczęśliwym w kraju gospodarzy kolorze. Dodatkowo ta barwa jest symbolem chińskiego nowego roku.

Materiał wstążki został dodatkowo utkany we wzory płatków śniegu. Jeśli dobrze się przyjrzeć, takowe można też odnaleźć na pierścieniach medali. Początek zmagań sportowców w Pekinie już 2 lutego. Ceremonia otwarcia planowana jest za to dwa dni później na pekińskim Stadionie Narodowym. Łącznie rywalizacja będzie odbywać się w piętnastu dyscyplinach olimpijskich. Zaplanowanych konkurencji będzie 109.

Biało-Czerwoni w historii ZIO zdobyli dotychczas 22 medale. Najwięcej ma na swoim koncie Justyna Kowalczyk – pięć. Za jej plecami jest dwójka skoczków narciarskich, Adam Małysz (4) i Kamil Stoch (4). Ostatni z wymienionych wystąpi w Pekinie.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut