Najstarszy goryl na świecie zmarł w wieku 61 lat. Ozzie przeszedł COVID-19

Michał Koprowski
Ozzie miał 61 lat. W ostatnim czasie nie wykazywał apetytu. Najstarszy na świecie goryl zmarł kilka miesięcy po uzyskaniu pozytywnego testu na obecność COVID - 19. W 2009 roku stał się pierwszym przedstawicielem gatunku, któremu zmierzono ciśnienie krwi. Znacznie przyczynił się do rozszerzenia wiedzy o gorylach nizinnych.
Cover Images / East News

COVID i podejrzana utrata apetytu

Najstarszy na świecie goryl o imieniu Ozzie zmarł w ogrodzie zoologicznym w Atlancie w Stanach Zjednoczonych kilka miesięcy po uzyskaniu pozytywnego testu na obecność COVID - 19. Nie wiadomo czy to dolegliwości spowodowane wirusem doprowadziły do jego śmierci.

Opiekunowie i weterynarze w ogrodzie zoologicznym zauważyli, że Ozzie od kilku dni stracił apetyt. W ubiegłym roku, we wrześniu Ozzie i 8 innych goryli w Zoo Atlanta zostało przetestowanych pod kątem obecności COVID - 19. Niestety, wyniki były pozytywne. Zwierzęta miały bardzo podobne objawy jak ludzie, czyli katar, kichanie i kaszel.


"Choć doskonale wiedzieliśmy, że ten czas kiedyś nadejdzie, ta nieuchronność nie powstrzyma głębokiego smutku, jaki odczuwamy z powodu utraty legendy" ─ powiedział dyrektor generalny ogrodu w Atlancie, Raymond Kind.

Goryl nizinny - krytycznie zagrożony gatunek


Ozzie był gorylem nizinnym. Gatunek ten jest krytycznie zagrożony. W 2016 roku został wpisany na "czerwoną listę" przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Na wolności goryle nizinne narażone są na nielegalne polowania, utratę swoich siedlisk i wiele chorób. W niektórych częściach Afryki zachodniej populacja spadła aż o 90%.

Ozzie pozostawił po sobie w Atlancie trzech synów, córkę, wnuczkę i dwójkę prawnuków. Natomiast jego rodowód rozciąga się na inne ogrody zoologiczne. Mówimy o siedmiu generacjach potomków w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie.

Był trzecim najstarszym gorylem na świecie. W 2009 roku został pierwszym przedstawicielem gatunku, któremu zmierzono ciśnienie krwi. Znacznie przyczynił się do rozszerzenia wiedzy dotyczącej leczenia tych zwierząt, zwłaszcza starszych osobników.

Rekordzistka mieszka w Berlinie


Warto zaznaczyć, że Ozzie faktycznie był posiadaczem tytułu najstarszego samca goryla. Natomiast to 64 - letnia samica o imieniu Fatou jest rekordzistką. Najstarszy goryl w historii mieszka w berlińskim ogrodzie zoologicznym.

Co zasługuje na szczególną uwagę - Ozzie zmarł kilka dni po śmierci swojej partnerki z wybiegu, która odeszła w wieku 59 lat. Z powodu bardzo złego stanu zdrowia Choomby została poddana eutanazji. Para spędziła razem 15 lat.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut