W Norwegii zakazano hodowli dwóch popularnych ras psów. Chodzi o ich problemy zdrowotne

Weronika Tomaszewska
Norwegia zakazała hodowli psów buldog angielski i Cavalier King Charles Spaniel. Sąd Okręgowy w Oslo orzekł, że rozmnażanie ras brachycefalicznych, czyli krótkopyskich narusza ustawę o dobrostanie zwierząt, bo przyczynia się do ich problemów zdrowotnych.
Zakaz hodowli dwóch popularnych ras w Norwegii. Fot. Janet Horton / DanitaDelimont/agefotostock/East News // Fot. Adam Staskiewicz / East News

Hodowla buldoga angielskiego i Cavaliera King Charles Spaniela


"Daily Mail" podaje, że sprawa toczyła się już od 2018 roku. Wówczas Fundacja Animal Protection Norway pozwała Norweski Związek Kynologiczny (NKK), Norweski Klub Cavalier, Norweski Klub Buldoga oraz sześciu hodowców psów ras buldog angielski i Cavalier King Charles Spaniel.
Czytaj także: Turyści uratowali niewidomego psa na górskim szlaku. "Był zziębnięty i wyczerpany"
Wprowadzenie zakazu argumentowano tym, że hodowla selektywna może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych psów tych ras. Ponadto podawano, że każde z tych zwierząt nie może być uznawane za w pełni zdrowe.


Ci, którzy zajmowali się hodowlą buldoga angielskiego i Cavaliera King Charles Spaniela są przeciwni orzeczeniu sądu w Oslo. Tłumaczą, że są świadomi problemów zdrowotnych tych ras i ciągle pracują nad poprawą sytuacji.

– Problemy zdrowotne buldoga spowodowane przez człowieka są znane od początku XX wieku. Od kilkudziesięciu lat chore psy były hodowane z naruszeniem norweskiego prawa. Ten werdykt jest spóźniony o wiele lat – tłumaczył z kolei Åshild Roaldset, dyrektor generalny Animal Protection Norway.

Czy zakaz hodowli buldoga i cavaliera w Norwegii wyjdzie na dobre?


Warto jednak zaznaczyć, że wyrok norweskiego sądu, nie oznacza całkowitego zakazu hodowli. Zakaz nie dotyczy też posiadania czy wystawiania psów danej rasy. Wciąż można je rozmnażać, jednak wyłącznie w ściśle określonych i ograniczonych ramach prawnych.
Buldog angielski.Fot. Adam Staskiewicz / East News
"Naukowo uzasadnione krzyżowanie może być dobrą alternatywą" – podano w wyroku. "Naród ma infrastrukturę, aby urzeczywistnić bardziej humanitarne krzyżowanie ras" – stwierdził Animal Protection Norway.
Cavalier King Charles Spaniel.Fot. Tierfotoagentur.com / K. L / East News
Tom Øystein Martinsen, przewodniczący Norweskiego Związku Kynologicznego, zwrócił uwagę, że nowe przepisy dotyczące tych ras mogą przynieść jeszcze gorsze skutki. Bowiem zakaz hodowli nie jest zakazem rasy. Można więc podejrzewać, że zwierzęta te będą sprowadzane z zagranicy lub będą rozmnażane, tylko nielegalnie, bez żadnej kontroli.

Przypomnijmy, że buldogi angielskie mają charakterystyczną krótką czaszkę i pysk. Często cierpią ma "BOAS", co oznacza brachycefaliczny zespół obturacyjny dróg oddechowych. Może to prowadzić do problemów z oddychaniem, chrapania, świszczącego oddechu, ograniczonej wytrzymałości czy udaru cieplnego.

Z kolei u Cavalier King Charles Spaniel, selektywne oddychanie doprowadziło do wad serca, problemów z oczami i stawami, a także bólów głowy.

Zobacz także:

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut