Życie w realiach pracy hybrydowej. Tak oceniają je Polacy i tego oczekują na przyszłość
Ocena życia hybrydowego przez Polaków
"Badanie", które objęło 14 000 pracowników z 9 krajów, w tym z Polski, potwierdza na pewno jedno – niezależnie od kraju pochodzenia ludzie wolą wolność, jaka wiąże się z nowym podziałem pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, niż nieefektywną obecność w biurze. Aż 86 proc. Europejczyków żyjących w modelu hybrydowym uważa, że nie ma już powrotu do pracy stacjonarnej w godzinach od 9:00 do 17:00.
W Polsce aż 88 proc. pracowników stoi na stanowisku, że model pracy wykonywanej wyłącznie w biurze należy do przeszłości. Jedynie 12 proc. respondentów z naszego kraju chciałoby powrócić do tradycyjnego modelu pracy – jest to trzeci z najniższych odsetków osób wyrażających takie przekonanie spośród badanych ze wszystkich 9 krajów. Tylko w Niemczech (7 proc.) i Szwecji (11 proc.) jest on mniejszy.
W opinii polskich pracowników rozwiązania hybrydowe, które zastąpiły pracę w ściśle określonych godzinach, wpłynęły też pozytywnie na różne aspekty ich codziennego życia. Okazuje się, że łatwiej jest im dopasować się do zadań domowych i innych zobowiązań (54 proc.), wykonywać więcej zadań w krótszym czasie (44 proc.) i odpocząć w ciągu dnia (42 proc.). 35 proc. respondentów mniej martwi się o swój wygląd.
1/3 pracowników z Polski, którzy przyjęli model hybrydowy, widzi poprawę swojego samopoczucia psychicznego, 56 proc. lepiej się relaksuje, 63 proc. dba o życie rodzinne, a 60 proc. zauważa, że ma więcej wolnego czasu. Blisko połowa badanych (47 proc.) nie ukrywa, że ma teraz czas na ćwiczenia fizyczne, których tak im brakowało, gdy musieli pracować w trybie stacjonarnym.WYWIAD Z: PIOTR ŁUGOWSKI, DYREKTOR DYWIZJI AGD W SAMSUNG ELECRONICS POLSKA
W raporcie czytamy: "Korzystając z tego, że więcej czasu spędzamy w domu, możemy wykonywać w tym samym czasie więcej zadań niż kiedykolwiek – najpopularniejszym w Europie sposobem, w jaki radzimy sobie z wymogami zawodowymi i domowymi, jest realizowanie ich jednocześnie (30 proc.)". Jakie rozwiązania mogą nam ułatwiać wspomnianą żonglerkę obowiązkami? Jak Samsung zamierza odpowiedzieć na tego rodzaju trend?
Jedną z misji przyświecających Samsung jest maksymalne ułatwianie konsumentom ich codziennego życia. Dlatego też oferujemy użytkownikom naszych urządzeń aplikację SmartThings, która umożliwia zarządzanie domowym ekosystemem za pomocą smartfona z dowolnego miejsca. Na przykład, będąc na zakupach, możemy bez problemu zajrzeć zdalnie do naszej lodówki z linii Family Hub i sprawdzić, czego faktycznie potrzebujemy.
Zdalnie sterować możemy również robotem sprzątającym Jet Bot AI+. Tym samym podczas naszej nieobecności odkurzacz sprzątnie dom lub tylko wybrane w nim pomieszczenia. Aplikacja SmartThings umożliwia również skorzystanie z takich funkcji w Jet Bot AI+ jak monitorowanie domu czy opieka nad zwierzętami za pomocą kamery.
Smart Home nie jest już ideą ze sfery marzeń. Jakie rozwiązania tego typu najlepiej przyjęły się w polskich domach? Które z nich będą się najprężniej rozwijać w niedalekiej przyszłości?
Przez ostatnie 2 lata życie każdego z nas znacznie się zmieniło. Spędzamy dużo więcej czasu w domach. Wychodząc naprzeciw zmianie stylu życia i zainteresowań konsumentów, zdecydowaliśmy się na zaoferowanie im spersonalizowanych, inteligentnych i bardziej zrównoważonych rozwiązań. Zaprezentowane na targach CES 2022 oprogramowanie SmartThings Hub pozwala na bezproblemową łączność i kontrolę nad urządzeniami Samsung, sprawiając, że smartfon staje się swoistym centrum dowodzenia. Dzięki niemu użytkownicy mogą łatwo przekształcić swój dom w dom inteligentny.
Warto wspomnieć, że obecnie miliony ludzi w ponad 200 krajach codziennie korzystają z tej technologii do automatyzacji i sterowania różnymi urządzeniami za pomocą aplikacji SmartThings oraz szeregu urządzeń Samsung, takich jak telefony, telewizory, urządzenia cyfrowe czy AGD. Przykładowo, osoby posiadające lodówkę Family Hub mogą w łatwy sposób sterować innymi domowymi urządzeniami przy pomocy umieszczonego z przodu lodówki ekranu.
Stworzyliśmy także idealne rozwiązanie dla osób gotujących w domu, czyli SmartThings Cooking. Jest to dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika kompleksowa usługa kucharska i dostępna w wielu językach, m.in. angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim oraz hiszpańskim, która wyszukuje przepisy, tworzy plan żywienia, a także bezpośrednio komunikuje się z inteligentnymi sprzętami kuchennymi Samsung. Należy dodać, że Samsung nieustannie pracuje nad innowacjami, dążąc do wyposażania sprzętów AGD w nowatorskie technologie, jednocześnie pamiętając oczywiście o zrównoważonym rozwoju.
Home Connectivity Alliance – co to za idea? Jakie są jej główne założenia? Dlaczego istnieje potrzeba, aby tego rodzaju "sojusze" zawierać?
Home Connectivity Alliance to organizacja zajmująca się tworzeniem interoperacyjnych urządzeń w domu, której misją jest zwiększanie komfortu użytkowników Smart Home. Samsung przyłączył się do niej, wraz z innymi czołowymi producentami urządzeń, by promować interoperacyjność i zwiększać bezpieczeństwo konsumentów. Współpraca ta zwiększa także kompatybilność inteligentnych sprzętów bez względu na markę.
Dla użytkowników urządzeń Samsung oznacza to możliwość obsługi produktów innych marek za pośrednictwem platformy SmartThings, a tym samym ułatwienie integracji zarówno starszych, jak i nowych urządzeń. Użytkownicy uzyskają również dostęp do sprzętów Samsung z aplikacji innych firm należących do sojuszu. Dlatego też zawieranie tego typu współprac zapewnia konsumentom więcej możliwości w zakresie personalizacji inteligentnych domów, poprawiając jednocześnie prywatność danych i bezpieczeństwo urządzeń.
Mankamenty życia hybrydowego
Z ogólnoeuropejskiego badania wynika, że największą wadą życia hybrydowego dla Polaków jest presja kultury "zawsze dostępnych", czyli problem polegający na trudnościach w "odcięciu" się od pracy. Co szósty zatrudniony w Polsce (15 proc.) boryka się z nim, mając poczucie, że pracuje albo non-stop, albo do późnych godzin nocnych.
– Dziś, gdy potrzeby nowości i elastyczności ustępują obowiązkowej obecności w biurze i rozmytym, niedookreślonym granicom, pracownicy szukają wskazówek. Pragną znaleźć równowagę pomiędzy produktywnością a dobrostanem, ponieważ życie hybrydowe niesie ze sobą pewne wyzwania – komentuje Meik Wiking, założyciel i dyrektor wykonawczy The Happiness Institute.
Choć niektórzy Polacy mają problem z opanowaniem sztuki życia hybrydowego, to wszyscy ochoczo korzystają z czasu zaoszczędzonego na codziennych dojazdach do biura. Jak zostają spożytkowane te godziny, których nie trzeba spędzać w samochodzie, autobusie czy tramwaju? Głównie na poświęcanie czasu rodzinie (58 proc.), nadrabianie zaległości w pracach domowych (52 proc.), czytanie (46 proc.), oglądanie telewizji czy serwisów filmowych (45 proc.), ćwiczenia (43 proc.) oraz gotowanie (43 proc.).
Przyszłość życia hybrydowego
Walka z kulturą "zawsze dostępnych" wymaga aktywnego poszukiwania sposobów na stworzenie granicy między życiem osobistym a zawodowym. Taką próbę podejmuje 57 proc. pracowników z Polski. Do egzekwowania tych granic 46 proc. wykorzystuje przestrzeń w swoim domu, posiłkując się inteligentnymi technologiami wspierającymi kontakty w świecie, w którym ludzie pozostają fizycznie od siebie oddzieleni.
Aż 7 na 10 badanych osób z Polski (70 proc.) twierdzi, że technologia umożliwiła im dostosowanie się do nowej rutyny a 71 proc., że pomogła im uniknąć błędów. 38 proc. używa inteligentnych urządzeń i aplikacji do kontroli obsługi urządzeń służbowych i domowych, 16 proc. ustawia alarmy w urządzeniach mobilnych, 13 proc. wykorzystuje pomoc inteligentnych sprzętów domowych, a 10 proc. korzysta z aplikacji do zarządzania czasem. 79 proc. uważa, że technologia pomaga wyznaczać nowe granice i odzyskiwać sprawczość w życiu.
– Inteligentne technologie pomogły Europejczykom radzić sobie z przenikaniem się sfer życia osobistego i zawodowego. Co piąty z nich już dziś korzysta w tym celu z Internetu Rzeczy i inteligentnych urządzeń. Nadal jednak daleko nam do najlepszej możliwej wersji życia hybrydowego – przekonuje Meik Wiking, który zajmuje się badaniem przyszłości schematów i modeli pracy.
Hybrid Living Futures
"Hybrid Living Futures" to jedno z najszerzej zakrojonych ogólnoeuropejskich badań nad post-pandemicznymi trendami w organizacji pracy. Przeprowadziła je firma Samsung we współpracy z The Future Laboratory, jedną z najbardziej renomowanych na świecie firm konsultingowych dotyczących przyszłości. Realizacją projektu od strony technicznej (zbieranie i kompilowanie danych) zajęła się agencja badawcza Opinium.
W ogólnoeuropejskim badaniu wzięło udział łącznie 14 000 konsumentów (z których wszyscy byli jednocześnie pracownikami) w wieku powyżej 18 lat, pochodzących z 9 krajów: Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Szwecji, Danii, Grecji, Polski, Niemiec i Włoch. Do jego wykonania posłużono się metodologią online. Wywiady "w terenie" przeprowadzono między 8 a 19 października 2021 roku.
Artykuł powstał we współpracy z Samsung