Możliwe, że całe życie źle gotowałeś/aś ziemniaki. Oto kilka rad, jak robić to poprawnie
Ziemniaki to nieodłączny element dań na stołach wielu Polaków. Pomimo tego wiele osób nie wie, jak je gotować, żeby nie tylko nas syciły, ale też żeby zachowały jak najwięcej cennych składników odżywczych. A tych, wbrew pozorom, mają dużo. Oto kilka rad, jak prawidłowo gotować ziemniaki.
Jak gotować ziemniaki? Temperatura wody ma znaczenie
Ziemniaki najczęściej towarzyszą na talerzach mięsom i pełnią dla wielu osób rolę dodatku, można by powiedzieć "zapychacza". Być może dlatego utarło się, że nie są bogatym źródłem cennych składników odżywczych. Jest jednak na odwrót.
Ziemniaki dostarczą nam porcję witamin B1, B5, B6, A, E, K, PP, a w szczególności C. Zapewnią też nieco minerałów: żelaza, fosforu, magnezu, manganu i wapnia. Przede wszystkim jednak obfitują w potas, który dba m.in. o utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi i napięcia mięśni.
Jeśli jednak nie chcemy utracić cennych składników odżywczych, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Ziemniaki powinny być obierane niedługo przed gotowaniem. Nie powinny też długo leżeć w zimnej wodzie, bo już po 15 minutach zaczną tracić wartości odżywcze.
Czytaj także: Czy aspartam zabija, a miód krzepi? Dietetyk rozwiewa mity i mówi czym słodzić
Tak więc obrane i umyte ziemniaki powinniśmy wrzucać do wody wrzącej, a nie zimnej. Żeby zmniejszyć utratę zawartych w nich soli mineralnych, woda powinna być też wcześniej lekko osolona. Soli można dodać również na samym początku gotowania ziemniaków. Co ważne, w tym przypadku gotowanie ziemniaków powinno trwać maksymalnie 15 minut. Co prawda, w zależności od odmiany ziemniaków, nie zawsze jest to możliwe, jednak powinniśmy mieć to na uwadze.
Dodatkowo, żeby skrobia gotowała się równomiernie, pod garnkiem z ziemniakami powinniśmy ustawić średni ogień.
Zdrowa woda po gotowaniu ziemniaków
Co istotne, część cennych składników ziemniaki oddają wodzie, w której się gotują, tak więc nie warto jej wylewać. Taka gotowana woda po ziemniakach będzie dobrą bazą do sosów i zup. Nada się również jako naturalny nawóz do kwiatów.Przestudzoną wodę, jeśli nie jest zbyt mocno osolona, możemy również wypić samą. Dobrze sprawdzi się przy leczeniu kamicy nerkowej.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut