Szpitale w UE przyjmą pacjentów z Ukrainy. Powstał specjalny unijny system
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.
Stella Kyriakides, która przebywa z wizytą w Polsce odwiedziła w poniedziałek m.in. rzeszowski szpital.
"Jestem głęboko poruszona niezwykłą pracą pracowników Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie. W tych trudnych czasach niestrudzenie zapewniają oni niezbędne leczenie i opiekę ludziom z Ukrainy, w tym dzieciom chorym na raka" - napisała S. Kyriakides na Twitterze.
Poinformowała ponadto, że powołany został system do przekazywania pacjentów z Ukrainy do szpitali europejskich.
"Dziękujemy za wielką solidarność w postaci ofert łóżek szpitalnych i środków medycznych w Polsce i pozostałych krajach członkowskich" - podkreśliła S. Kyriakides na TT.
Podczas wspólnego briefingu w Młynach koło przejścia granicznego w Korczowej minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że liczba uchodźców w hali, którą tam ustawiono osiąga nawet 8,5 tys. osób. Uchodźcy z Ukrainy czekają tam na dalsza pomoc, aby znaleźć kolejną przystań.
Przyznał, że Polska znalazła się w bardzo trudnej sytuacji, gdy liczba napływających uchodźców rośnie z doby na dobę, a ogólna liczba przekroczyła już ponad 1 mln osób.
Ukraińscy pacjenci w polskich szpitalach. Wolnych miejsc ubywa
Dodał, że do polskich szpitali trafiają obecnie ukraińscy pacjenci kierowani bezpośrednio z granicy lub z punktów recepcyjnych, ponieważ wiele osób ma za sobą bardzo ciężką drogę, która trwała wiele dni. Do polskich szpitali trafiają m.in. osoby odwodnione, wycieńczone, w tym dzieci.
Jak mówił, to właśnie na tej grupie trzeba się skupić.
- Chcemy zagwarantować takie rozwiązania, które pozwolą przekazać te dzieci do szpitali w innych krajach. To są też pacjenci onkologiczni wymagający długiego leczenia w szpitalu - wyjaśnił minister zdrowia.
Zaznaczył, że w polskich szpitalach powoli ubywa wolnych miejsc. Podkreślał, że Polska jest otwarta na pomoc, ale jednocześnie wskazał, że "to jest egzamin dla całej Unii Europejskiej, gdzie wszyscy musimy okazać solidarność".
- Jesteśmy jako Polska na pierwszej linii, ale chcemy mieć poczucie, że za nami stoi poważny partner, abyśmy nadal mogli przyjmować uchodźców - stwierdził A. Niedzielski.
Unijny system do przekazywania pacjentów
Unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides zapewniła, że Europa staje u boku Polski przy tym wysiłku, tak jak staje przy boku Ukrainy. Dziękowała Polsce i Polakom, organizacjom w terenie, które działają, lekarzom i pielęgniarkom, wolontariuszom, za to, że otworzyli swoje ramiona i zaoferowali pomoc w tej trudnej sytuacji.
Jednocześnie poinformowała o systemie europejskim do przekazywania pacjentów do szpitali w innych krajach UE.
– Ustanowiliśmy europejski system, który pozwala nam na bezpieczne i natychmiastowe transportowanie pacjentów i osób, które wymagają pilnej terapii. Zabezpieczyliśmy ponad 10 tys. łóżek szpitalnych w innych państwach członkowskich – dodała unijna komisarz. Wyjaśniła, że łóżka pediatryczne, onkologiczne, dla osób z poparzeniami - wyjaśniła.
Według niej, obecny system pozwoli na bezpieczne i szybkie przenoszenie pacjentów. Zaznaczyła, że jest to bardzo istotne, aby pacjenci z Ukrainy mogli nadal kontynuować terapię.
Jak mówiła, odwiedziła wcześniej szpital w Rzeszowie, gdzie widziała dzieci z Ukrainy z nowotworami, które otrzymały tam pomoc i opiekę.
Dodała, że podczas wizyty widziała też ośrodki, gdzie realizowane będą dla uchodźców szczepienia przeciw COVID-19 i inne z obowiązującego w Polsce kalendarza szczepień ochronnych.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/399779,szpitale-przy-granicy-przyjmuja-coraz-wiecej-uchodzcow-z-ukrainy