Bliscy pożegnali Witolda Paszta. Podczas pogrzebu zespół Vox zdobył się na wzruszający gest
- Po miesiącu od śmierci Witolda Paszta muzykowi odprawiono pogrzeb w Zamościu. Na ceremonii obecni byli bliscy artysty, a także znane osobistości takie jak Jacek Kurski.
- Urna z prochami muzyka, którą przewieziono na cmentarz na motocyklu, spoczęła w grobie obok jego żony.
- Zespół Vox wykonał podczas pogrzebu piosenkę "Jak Słońce" autorstwa Paszta.
Pogrzeb Witolda Paszta
Przypomnijmy, że Witold Paszt odszedł 18 lutego w wieku 68 lat w wyniku komplikacji po przebytej chorobie. Jeszcze niedawno występował w "The Voice Senior" w telewizyjnej Dwójce.
"Wczoraj późnym wieczorem, dzień po rocznicy śmierci swojej Ukochanej Żony, odszedł nasz Tata, Witold Paszt. Wspaniały, najlepszy człowiek, najukochańszy dziadek, Artysta w pełnym znaczeniu tego słowa" – przekazały dzień później (19 lutego) córki wokalisty za pośrednictwem jego mediów społecznościowych.
Choć od śmierci Paszta minął już miesiąc, pogrzeb artysty odbył się w piątek 18 marca o godz. 13 w kaplicy cmentarza komunalnego w Zamościu. Ceremonia miała charakter świecki, a udział w niej wziął m.in. prezes TVP Jacek Kurski oraz prezenter telewizyjny i piosenkarz Rafał Brzozowski.
Podczas uroczystości głos zabrał prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk, a piosenkę pożegnalną swojemu zmarłemu wokaliście dedykowali muzycy z zespołu Vox. Kapela zagrała utwór "Jak słońce".
Po ceremonii pogrzebowej urna z prochami Paszta została przewieziona na cmentarz na motocyklu, którym za życia uwielbiał jeździć piosenkarza. Pojazdowi towarzyszyła kawalkada motocyklistów z Zamościa. Muzyk spoczął w grobie tuż obok swojej żony, która odeszła w 2018 roku. Para była razem przez 50 lat.
Kim był Witold Paszt?
Jak pisaliśmy wcześniej w naTemat, Witold Paszt urodził się 1 września 1953 roku w Zamościu. Ukończył studia na wydziale muzycznym Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie. Swoją karierę muzyczną rozpoczął w ramach zespołu Victoria Singers. Później założył kwartet wokalny VOX, którego popowe utwory podbiły serca wielu słuchaczy w Polsce i na świecie.
W zespole VOX byli również: Andrzej Kozioł, Ryszard Rynkowski oraz Jerzy Słota (prywatnie kuzyn Witolda Paszta). Po rozstaniu z Rynkowiskim do zespołu dołączył również Dariusz Tokarzewski. Sceniczny debiut grupy miał miejscu w kwietniu 1979 roku podczas Międzynarodowej Wiosny Estradowej w Poznaniu.
Rok później na Festiwalu Interwizji w Sopocie VOX otrzymał I Nagrodę Dnia Płytowego i Nagrodę Publiczności za wykonanie piosenki "Bananowy song". W tym samym roku zespół zdobył Grand Prix na festiwalu Bratysławska Lira, a ich płyta "Monte Carlo Is Great" sprzedała się w nakładzie ponad 400 tys. egzemplarzy.
Od tego czasu VOX zwyciężał w wielu plebiscytach radiowych, telewizyjnych i prasowych. Zespół koncertował m.in. w NRD, RFN, Holandii, Szwecji, na Kubie, w Czechosłowacji, ZSRR i Bułgarii oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Solowa płyta Paszta "Jak słońce" ukazała się w 2001 roku.