Dziś prawosławna Wielkanoc. Wołodymyr Zełenski wygłosił uroczystą odezwę do narodu

redakcja naTemat
24 kwietnia 2022, 10:02 • 1 minuta czytania
24 kwietnia, czyli tydzień po niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, swoją Wielkanoc obchodzą wyznawcy prawosławia i grekokatolicy. Wśród wiernych tego obrządku, sporą część zajmują Ukraińcy. Dla nich te święta będą szczególnie ważne. Swoją odezwę w tym trudnym czasie skierował do nich Wołodymyr Zełenski. 
Wołodymyr Zełenski w niedzielnej odezwie do narodu z okazji Świąt Wielkanocnych. Fot. Screen Instagram

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Dziś swoją Wielkanoc obchodzą wyznawcy prawosławia i grekokatolicy. Prawosławna Wielkanoc, podobnie jak Święta Bożego Narodzenia są nieco później niż u wyznawców obrządku rzymskokatolickiego. Wynika to z reformy papieża Grzegorza XIII z 1582 roku. Od tamtej pory, prawosławni mierzą czas według kalendarza juliańskiego, stąd też prawosławna Wielkanoc przypada w tym roku 24 kwietnia - tydzień po Wielkanocy katolickiej. Tylko raz na jakiś czas wypada w tym samym terminie, co u katolików. 

Wielkanoc u Ukraińców. Specjalna odezwa Zełenskiego

Tegoroczna Wielkanoc będzie szczególnie ważna dla mieszkańców Ukrainy, którzy w większości deklarują przynależność do Kościoła prawosławnego lub greckokatolickiego. Wielu z nich, z powodu rosyjskiej inwazji musiało uciec z kraju. W Polsce jest blisko trzy miliony Ukraińców, którzy znaleźli schronienie przed wojną. 

Czytaj także: Jak i kiedy Ukraińcy obchodzą Wielkanoc? Poznaj ich ulubione potrawy i zwyczaje

Na ten szczególny czas specjalne orędzie wystosował Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy, w wielkanocnej odezwie do narodu podkreślał, że Wielkanoc daje nadzieję i wiarę w to, że "światło przezwycięży ciemność, dobro przezwycięży zło, życie przezwycięży śmierć i z pewnością - zwycięży Ukraina”. Zełenski wygłosił swoją przemowę z Soboru Mądrości Bożej w Kijowie.

- W Wielkanoc prosimy Boga o wielką łaskę: by spełniło się nasze wielkie marzenie, by nastąpił wielki dzień, kiedy w Ukrainie zapanuje wielki pokój, a wraz z nim wieczna zgoda i pomyślność - powiedział prezydent.

Wielkanoc prawosławna: tradycje

W nocy, z soboty na niedzielę, odbywa się w cerkwi uroczyste nabożeństwo, zwane Jutrznią paschalną. Liturgia jest o tyle charakterystyczna, że w czasie modlitwy duchowni wraz z wiernymi trzy razy okrążają cerkiew. Symbolizuje to moment odsunięcia kamienia (wejścia do grobu) przez zmartwychwstałego Chrystusa. Mszę kończy namaszczenie wiernych świętym olejem. 

W niedzielę następuje czas radości. Po długim poście, wierni prawosławia mogą posilić się wielkanocnymi daniami. Biesiadę zaczyna się od dzielenia jajkiem. Na stole znajduje się mięso, pascha, wielkanocne baby, nabiał czy chleb Artos. Wśród potraw, charakterystycznych dla świąt prawosławnych jest m.in kulebiak (wykonany z ciasta drożdżowego, nadziewany farszem z kapusty i grzybów), barszcz biały lub żurek oraz pascha (rodzaj deseru, który przygotowuje się na bazie twarogu, jaj, masła oraz bakalii).

Czytaj także: https://natemat.pl/404115,jak-ukraincy-obchodza-wielkanoc-potrawy-zwyczaje-kiedy-wielkanoc