Co oznacza "dupiarz"? Prof. Bralczyk: To nie jest słowo, którego powinien używać prezydent

Katarzyna Zuchowicz
07 czerwca 2022, 12:43 • 1 minuta czytania
W połowie maja prezydent Warszawy był gościem podcastu Kuby Wojewódzkiego i Piotra Kędzierskiego, w którym sam wobec siebie samego użył słowa "dupiarz". Wywiad dopiero teraz wywołał lawinę komentarzy, w internecie rozpętała się burza, niektórzy piszą, że nigdy wcześniej takiego określenia nie słyszeli. – To nie jest słowo, którego powinien używać prezydent stołecznego miasta – ocenia językoznawca, prof. Jerzy Bralczyk
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski użył słowa "dupiarz". Co to oznacza? fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.


Na próżno szukać słowa "dupiarz" w internecie – poza tym, co powiedział Rafał Trzaskowski, nie pojawiają się żadne wyniki. Nawet jeśli zawęzimy wyszukiwania do ubiegłych lat, nie ma go nigdzie. Wszędzie występuje tylko w kontekście głośnej wypowiedzi prezydenta Warszawy.

Może tylko oprócz definicji, która pojawiła się w słowniku slangu miejski.pl i teraz jest ironicznie rozpowszechniana na Twitterze. Choć dziwnym trafem, została dodana 19 maja, po wywiadzie Trzaskowskiego i brzmi: "Osoba leniwa, która nie ma żadnych ambicji. Ma słabą pracę i w wolnym czasie siedzi tylko przed komputerem albo telewizorem".

Trzaskowski: Chodziło o słowo "dupiarz"

Przypomnijmy, słowo pojawiło się w audycji "Wojewódzki&Kędzierski" z 16 maja, gdy w pewnym momencie Rafał Trzaskowski wyjaśniał prowadzącym, dlaczego unika stwierdzenia, że sam był bawidamkiem. – Bawidamkiem? Kto tak teraz mówi? Chodziło o słowo "dupiarz" – zaśmiał się. – I byłeś dupiarzem? – ciągnął Wojewódzki. – No oczywiście – odparł prezydent Warszawy.

Więcej o jego wywiadzie pisaliśmy tutaj.

Czytaj także: Trzaskowski nie gryzł się w język w podcaście Wojewódzkiego. Wyznał, że był... "dupiarzem"

W sieci zawrzało dopiero po trzech tygodniach. Wśród lawiny krytyki, pojawiły się również głosy zaskoczenia z innego powodu. "Przyznam, że słowa "dupiarz” kompletnie nie znałam, nawet nigdy nie słyszałam". "Pierwszy raz w życiu słyszę to słowo", "Jestem rocznik 88. Co to znaczy słowo dupiarz. I kiedy i gdzie się tego używało?" – reagowali niektórzy.

Mnóstwo osób w mediach społecznościowych pyta, co to właściwie znaczy.

A zatem, co oznacza "dupiarz", czym różni się od bawidamka i jak postrzega je językoznawca? Zapytaliśmy prof. Jerzego Bralczyka.

Prof. Jerzy Bralczyk o słowie Trzaskowskiego

– To nie jest słowo, którego powinien używać prezydent stołecznego miasta. Zwłaszcza dzisiaj jest to wysoce niestosowne i myślę, że kobiety, które stanowią znaczny elektorat prezydenta, mogą się czuć urażone. W bawidamku mamy jednak damy, a w tym określeniu mamy określenie innej części ciała, do której kobieta została zredukowana, także jeszcze bardziej jest to niestosowne. Jestem przeciwko używaniu takich słów. Sam nigdy go nie używałem – reaguje w rozmowie z naTemat prof. Jerzy Bralczyk.

Przyznaje, że spotkał się z takim określeniem, ale raczej w tzw. męskim towarzystwie. Nie jest tak, że prezydent Trzaskowski je wymyślił. Nie jest to jednak słowo popularne.

Słowo, które jest podstawą słowotwórczą dla tego słowa, jest bardzo płodne. I bardzo wiele słów od tego pochodzi. A że trudno je znaleźć, to pewnie też i dlatego, że te derywaty nie uchodzą za przyzwoite. prof. Jerzy BralczykJęzykoznawca

Jak określiłby osobę określaną takim słowem? – Człowiek najczęściej młody, który interesuje się kobietami, ale raczej szybkimi stosunkami. Gdybym był rubaszny, powiedziałbym: lata za babami – odpowiada prof. Bralczyk.

"Dupiarz" a "bawidamek"

Językoznawca wskazuje, że "bawidamek" jest w tej chwili ironiczny. A "tamto słowo" jest bliskie wulgarności. – Bawidamek jest słowem, które ocenia w sobie dość negatywnie takiego kozera, kogoś, kto w towarzystwie zachowuje się swobodnie, ale jednocześnie flirtacyjnie, by tak rzec po staroświecku. Gdyby powiedział tak o sobie, to pewnie odebrano by to jako ironiczne – wyjaśnia prof. Bralczyk.

Jego zdaniem prezydent Trzaskowski być może tego się obawiał. Że słowo "bawidamek będzie tym, które przez swoją staroświeckość może wydać się eleganckie i że sam sobie przypisze pewien rodzaj elegancji. – A nie chcemy uchodzić za takich, którzy się chwalą i to jeszcze z racji elegancji – zauważa.

Według niego Rafał Trzaskowski użył słowa "dupiarz", bo prawdopodobnie chciał w ten sposób wywołać wrażenie człowieka na luzie.

– Być może chciał być nowoczesny, poniekąd rubaszny. Być może niektórym mogło się to podobać, ale ja w ogóle uważam, że lepiej jest być poważnym na takim stanowisku. Żarty są eleganckie i mniej eleganckie. Ten zaliczyłbym do tych drugich. Jeśli chciał sobie zjednać publiczność, to nie bardzo mi się to podoba. Jest to taka mała ryska na portrecie – ocenia prof. Bralczyk.

Czytaj także: https://natemat.pl/417676,trzaskowski-nazwal-sie-dupiarzem-w-sieci-zawrzalo