Sikorski nazwał Błaszczaka "filutem" i wywołał burzę. Wyjaśniamy, co naprawdę znaczy to słowo

redakcja naTemat
24 czerwca 2022, 21:47 • 1 minuta czytania
"A dzięki komu, filucie, masz Kraby do wysłania Ukrainie i Jassmy do F-16?" – w taki sposób Radosław Sikorski skomentował wypowiedź Mariusza Błaszczaka, który stwierdził, że do 2015 roku rząd koalicji PO-PSL "rozbrajał Polskę". Komentarz byłego szefa MSZ wywołał burzę w sicie. Ale kim jest ów "filut"?
Radosław Sikorski nazwał Mariusza Błaszczaka "filutem". Co oznacza to słowo? Fot. WOJCIECH STROZYK / REPORTER

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Szef resortu obrony narodowej i od niedawna wicepremier ds. bezpieczeństwa Mariusz Błaszczak był w piątek gościem "Sygnałów dnia" w radiowej Jedynce. W audycji niepochlebnie wyraził się o rządach opozycji i ich działaniach w kwestii obronności. – Do 2015 roku rząd koalicji PO-PSL rozbrajał Polskę – stwierdził.

"A dzięki komu, filucie, masz Kraby do wysłania Ukrainie?"

Jak tłumaczył, można tak powiedzieć, "dlatego, że na przykład w 2011 roku zlikwidowano szereg związków taktycznych, oddziałów Wojska Polskiego, zlikwidowano na przykład I Warszawską Dywizję Zmechanizowaną imienia Tadeusza Kościuszki, która była ulokowana na wschód od Wisły, a więc miała bronić Warszawy, wschodniej części naszego kraju".

Tej wypowiedzi bez reakcji nie zostawił były minister spraw zagranicznych, a obecnie europoseł Radosław Sikorski. "A dzięki komu, filucie, masz Kraby do wysłania Ukrainie i Jassmy do F-16?" - w taki sposób skomentował wypowiedź Błaszczaka.

Kim jest filut?

Swoją reakcją Sikorski wywołał prawdziwą burzę w sieci. Część internautów poparła komentarz. Niektórzy zarzucili z kolei brak wzajemnego szacunku, a jeszcze inni – ironicznie – zastanawiali się także, czy w poście europosła nie ma... literówki.

W poście europosła nie ma jednak błędu. Etymologia słowa "filut" pochodzi z francuskiego filou, oznaczającego oszusta, szulera, ale też figlarza i psotnika. W Polsce o filucie mówimy podobnie. Jak podaje "Uniwersalny słownik języka polskiego" PWN, filutem nazywamy spryciarza, żartownisia albo figlarza.

Jest ponadto przymiotnik filuterny, który oznacza "żartobliwy i trochę prowokujący" (np. "Spojrzała na niego z filuternym uśmiechem"). Dawniej, w gwarze warszawskiej, filutem nazywano również oszusta i cwaniaka.

A co chodzi z Krabami dla Ukrainy

Dodajmy też, że Sikorski w swojej odpowiedzi na złośliwości ministra Błaszczaka przypomniał same fakty. Armatohaubica (AHS) Krab jest samobieżnym, gąsienicowym pojazdem z działem 155 mm zaprojektowanym w Polsce przez Centrum Produkcji Wojskowej Huta Stalowa Wola, której prototypy powstały już w 2001 roku, a najnowsze wersje w 2015 roku.

To połączenie południowokoreańskiego podwozia K9 Thunder z brytyjską wieżą AS-90M Braveheart z działem kalibru 52 i systemem kierowania ogniem artyleryjskim WB Electronics Topaz. Teraz Kraby trafiły do Ukrainy i pomagają naszym sąsiadom w walce z rosyjskim najeźdźcą.

Z kolei pociski Jassm i Jassm-Er stanowią uzbrojenie samolotów wielozadaniowych F-16, które stacjonują w bazach w Poznaniu-Krzesinach oraz Łasku koło Łodzi. Są przeznaczone do rażenia celów naziemnych. Producentem zarówno pocisków jak i samolotów jest amerykański koncern Lockheed Martin.

Czytaj także: https://natemat.pl/409021,co-to-znaczy-kacap-i-od-jakiego-slowa-pochodzi