Dworek w Rokietnicy ma szansę na "drugie życie". Taki cel stawia sobie Fundacja 8 Marca

redakcja naTemat
19 lipca 2022, 15:41 • 1 minuta czytania
Natalia Gnoińska, czyli potomkini właścicieli dworu w Rokietnicy, chce go odkupić i wyremontować, aby odzyskał swoją dawną świetność. – Planujemy stworzyć w nim przestrzeń kreatywną, która pozwoli na organizację m.in. wydarzeń kulturalnych i zajęć edukacyjnych – taką wizję ma fundacja Gnoińskiej. W XX wieku w dworku działała już szkoła, a później siedzibę w nim miały różne instytucje państwowe.
Dworek w Rokietnicy. Fot. Dworek w Rokietnicy/zdjęcie ze zborka.pl

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Aby tak się stało, powołano do życia Fundację 8 Marca. "8 marca jest dniem szczególnym. Od lat dedykowany jest prawom kobiet na całym świecie" – czytamy w jej statucie.

"Jest to również ważny dzień w historii Rokietnicy i jej obecnych oraz byłych mieszkańców, ponieważ wiąże się on z tragicznymi wydarzeniami 1943 roku. Chcemy, aby nasza działalność na zawsze pozostała kojarzona z Rokietnicą. Dlatego tworzymy Fundację 8 Marca, która poprzez swoje działania edukacyjne, społeczne i kulturalne będzie promować tradycję, innowacyjność i tolerancję" - podkreślono w nim.

Gnoińska chce, aby dworek w Rokietnicy znów służył mieszkańcom

Obecnie celem fundacji jest to, aby dwór w Rokietnicy odzyskał dawny blask. Z tego względu stworzono także koncept Innovation Manor. Jest on dedykowany renowacji dworku.

– Obecny właściciel wymienił część stropów, wymienił wszystkie okna i drzwi. Dach i więźba dachowa zostały także odtworzone zgodnie z zaleceniami konserwatora. Zaczęto też prace przy spichlerzu – opowiadała niedawno "Ekspresowi Jarosławskiemu" Natalia Gnoińska, architektka i prezeska Fundacji 8 Marca, która chce dwór wraz z parkiem odkupić i wyremontować, aby mogli z niego korzystać wszyscy chętni. Prezeska jest potomkinią właścicieli dworu.

"Celem projektu jest odnowa zespołu dworskiego w Rokietnicy i przekształcenie go w miejsce współpracy, edukacji i innowacji. Budynki i otaczający je park będą odnawiane i zarządzane przez Fundację 8 Marca" – czytamy dodatkowo na stronie, który dotyczy tej renowacji.

Fundacja chce realizować więcej projektów rewitalizacyjnych

Natalia Gnoińska mieszka w Warszawie, ale Fundacja 8 Marca ma swoją siedzibę w Rokietnicy. – Tu ma zostać. Niezależnie od tego, gdzie fundacja będzie realizowała podobne projekty, chcę by siedziba była w Rokietnicy – mówiła prezeska fundacji portalowi.

Fundacja musie jednak zebrać najpierw fundusze, aby nabyć nieruchomość od obecnych właścicieli, zabezpieczyć, sporządzić inwentaryzację i projekty zagospodarowania parku i budynków. Inicjatywę można wesprzeć w internecie.

Dworek leży bowiem na terenie parku (3,5 ha), na brzegu stawów. Dwa budynki - pałac i spichlerz oraz park są objęte opieką Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

"Chcemy dać drugie życie temu obiektowi. Planujemy stworzyć w nim przestrzeń kreatywną, która pozwoli na organizację wydarzeń kulturalnych i zajęć edukacyjnych, miejsce do pracy i odpoczynku. Miejsce, z którego wszyscy możemy korzystać" – podano w opisie zbiorki, gdzie można wpłacać fundusze, aby wesprzeć rewitalizację dworku.

Czytaj także: https://natemat.pl/420691,najwieksze-atrakcje-bodrum-co-warto-zobaczyc-w-znanym-tureckim-kurorcie