Salman Rushdie został dźgnięty nożem w szyję. Pisarz przeszedł już operację
Więcej artykułów znajdziesz na stronie głównej naTemat.pl >>
- Salman Rushdie to kontrowersyjny pisarz, znany przede wszystkim z krytykującej islam powieści "Szatańskie wersety"
- 75-letni pisarz spotkał się z czytelnikami w mieście Chautauqua w stanie Nowy Jork
- Podczas odczytu na scenę wbiegł zamachowiec, który dźgnął Rushdiego nożem w szyję
- Jak przekazał agent pisarza agencji Reuters, autor przeszedł już operację
Salman Rushdie zaatakowany przez nożownika
Zamachowiec wbiegł na scenę już na samym początku spotkania, kiedy Salman Rushdie był przedstawiany publiczności. Nożownik dźgnął pisarza parę razy w szyję, zanim udało się go obezwładnić i oddać w ręce policji.
Mężczyznę zidentyfikowano jako 24-letniego Hadiego Matara z Fairview ze stanu New Jersey, sąsiadującego ze stanem Nowy Jork. Zdarzenie zostało nagrane przez jednego z uczestników odczytu.
Rushdiemu pierwszej pomocy udzielił lekarz, który był obecny na sali. Następnie pisarz został przetransportowany do szpitala helikopterem. Jak przekazał agencji Reuters jego agent, autor przeszedł już operację. Obecnie nie ma jednak więcej informacji o jego stanie zdrowia.
Atak na Rushdiego skomentował były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. "Jestem zbulwersowany tym, że Salman Rushdie został dźgnięty, kiedy korzystał z prawa, którego zawsze powinniśmy bronić. Teraz moje myśli są z jego bliskimi. Wszyscy mamy nadzieję, że nic mu nie jest" – napisał na swoim profilu na Twitterze Johnson.
Kim jest Salman Rushdie?
Salman Rushdie zasłynął wydaną w 1988 roku powieścią "Szatańskie wersety", która przez wiele środowisk muzułmańskich uważana jest za bluźnierczą. W 1989 roku ajatollah i przywódca polityczny Iranu Ruhollah Chomeini zakomunikował, że na pisarza oraz jego wydawców został wydany "wyrok śmierci".
W 1991 roku z tego powodu zamordowano japońskiego tłumacza książki. Dźgnięty nożem został również włoski tłumacz książki, a w budynkach kilku wydawnictw Rushdiego podłożono ładunki wybuchowe. Od czasu "Szatańskich wersetów" pisarz wydał osiem powieści, w tym takie jak "Ostatnie westchnienie Maura", "Śalimar klaun" i "Czarodziejka z Florencji". Jego ostatnią książką jest wydany w 2019 roku "Quichotte", zainspirowany klasyczną powieścią Cervantesa "Don Kichot".