Historyczny sukces Polki w ME. Aleksandra Lisowska mistrzynią Europy w maratonie

Natalia Kamińska
15 sierpnia 2022, 15:45 • 1 minuta czytania
Aleksandra Lisowska została mistrzynią Europy w maratonie kobiet podczas pierwszego finału mistrzostw Europy w lekkoatletyce w Monachium. Polka zdobyła złoty medal, co jest jej największym sukcesem w karierze.
Polska biegaczka zdobyła zloty medal w Monachium. Fot. INA FASSBENDER/AFP/East News

31-letnia Polka uzyskała czas 2 godz. 28 min 36 sek. Za nią była Matea Parlov Koštro z Chorwacji, która zdobyła srebro. Nienke Brinkman z Holandii zdobyła brąz.

Lisowska: Czułam, że jestem w życiowej formie

– Liczyłam na złoto, nie będę ukrywać. Czułam, że jestem w życiowej formie. Trochę dawał mi się we znak odcisk, ale dałam radę. Czy jestem zmęczona? Prędkości nie były szybkie, nawet dość wolne i przez to nie mogłam się odnaleźć, było dla mnie za wolno. Czułam się lepiej nawet pod koniec niż na początku biegu, gdy tempo było szybsze – mówiła Aleksandra Lisowska po finale w rozmowie z TVP Sport.

Jestem bardzo szczęśliwa, ten medal jest dla mnie motywacją, żeby teraz walczyć o medale także na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich - dodała.

Historyczny sukces w Monachium

Sukces Lisowskiej jest historyczny. Aż do teraz najlepszym wynikiem polskiej zawodniczki w maratonie w mistrzostwach Europy było 10. miejsce dla Izabeli Trzaskalskiej w 2018 roku w Berlinie.

Mamy też inne sukcesy w tym biegu. Angelika Mach i Monika Jackiewicz zajęły bowiem 19. i 26. miejsce. Izabela Paszkiewicz i Katarzyna Jankowska niestety nie ukończyły go. Jednak już takie wyniki wystarczyły, aby Polki wygrały brązowy medal w klasyfikacji drużynowej.

W Monachium jest spora reprezentacja Polaków

Reprezentacja naszego kraju w Monachium na lekkoatletyczne mistrzostwa Europy liczy 80 osób, w tym 42 kobiety i 38 mężczyzn.

Dodajmy, że dzień otwarcia mistrzostw lekkoatletycznych (poniedziałek) rozpoczął się w dramatycznym stylu, gdyż starania mistrza świata w dziesięcioboju Kevina Mayera o zdobycie pierwszego tytułu mistrza Europy zostały przerwane po tym, jak zaczął start na 100 metrów.

Rekordzista świata Mayer, dwukrotny mistrz świata i dwukrotny srebrny medalista olimpijski, ostrzegał wcześniej, że wycofa się z wyczerpujących dwudniowych zawodów, jeśli poczuje choćby najmniejszy ból. Tak też się stało. A kogo z polskiej reprezentacji zobaczymy jeszcze w poniedziałek? Poniżej zamieszczamy terminarz.