Czarnek starł się z profesorem UW i doczekał się riposty. "Totalitaryzm u bram państwa"

Alan Wysocki
10 października 2022, 09:54 • 1 minuta czytania
Przemysław Czarnek w ostrych słowach skrytykował profesora Uniwersytetu Warszawskiego za słowa o "toksycznym kulturowo elektoracie Prawa i Sprawiedliwości". Minister edukacji odpowiedział wpisem o "totalitaryzmie u bram naszego państwa". Między politykiem a wykładowcą doszło do wymiany zdań.
Przemysław Czarnek starł się z profesorem UW. "Totalitaryzm u bram państwa". Fot. Krzysztof Radzki / Reporter / East News

Przemysław Czarnek starł się z profesorem UW. "Totalitaryzm u bram państwa"

Od minionej niedzieli prawicowe rozpisują się o "skandalicznym wpisie" autorstwa profesora Uniwersytetu Warszawskiego Macieja Góreckiego. Wykładowca z Wydziału Psychologii napisał na Twitterze, jak uniknąć "pełnoskalowego faszyzmu".

"Elektorat PiSu jest niezwykle toksyczny kulturowo. Po odsunięciu PiSu od władzy służby powinny infiltrować i wewnętrznie dezintegrować każdą kolejną partię, która będzie bazować na tym elektoracie. Tylko w ten sposób unikniemy pełnoskalowego faszyzmu" – możemy przeczytać.

Jego słowa wywołały wiele emocji zarówno z lewej, jak i prawej strony sceny politycznej. Do wpisu odniósł się nawet Przemysław Czarnek. Jak stwierdził, "oto totalitaryzm u bram naszego państwa".

"To naukowe zaplecze Platformy Obywatelskiej i Lewicy już zapowiada infiltrację, dezintegrację itd. Już dziś opluwają 40 proc. społeczeństwa" – zarzucił, po czym dodał: – "Dziękujemy za szczerość i czekamy na dalsze punkty programowe opozycji". Prof. Górecki postanowił zripostować ministra edukacji w dość niewybredny sposób. "Panie ministrze, 40 proc. to być może ma to, co pan spożył przed napisaniem tego tweeta" – czytamy.

Warto podkreślić, że jeszcze wcześniej prof. Górecki rozwinął myśl, odwołując się do czasów Adolfa Hitlera. Przekonywał w ten sposób, że "toksyczne wspólnoty" to zagadnienie znane nauce.

Prof. UW uderza w elektorat PiS

"Na przykład poparcie wyborcze dla NSDAP było bardzo wysokie w tych częściach Niemiec, gdzie w XIV w. (prawie 600 lat wcześniej) dochodziło do częstych pogromów antysemickich i oskarżania Żydów o sprowadzenie epidemii 'czarnej śmierci'" – napisał.

Chwilę później dodał, że jeśli nienawiść traktujemy jak pogląd polityczny, "to na oścież otwieramy drzwi faszyzmowi". Poza III Rzeszą profesor przywołał przykład z Polski sprzed dwóch lat.

Udostępnił artykuł "Gazety Wyborczej" o dwóch mieszkańcach Godziszowa, którzy tak wypowiedzieli się o gejach: – Do krematorium ich dać.

Kim jest prof. Maciej Górecki? Prof. Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi badania naukowe zachowań wyborczych, systemów wyborczych, a także bada politologię porównawczą oraz metodologię badań społecznych. Na Twitterze zaś określa się jako "najbardziej kontrowersyjny warszawski 'profesor uczelni'".