Wielki wybuch na warszawskim Mokotowie. Hulajnoga dosłownie eksplodowała

Alan Wysocki
31 października 2022, 15:30 • 1 minuta czytania
Na warszawskim Mokotowie doszło do eksplozji. Według nieoficjalnych ustaleń elektryczna hulajnoga wybuchła, doprowadzając do poważnych uszkodzeń w jednym z mieszkań. Siła uderzenia wyrwała okna. Na miejsce ruszyła straż pożarna oraz ratownicy medyczni.
Wielki wybuch na warszawskim Mokotowie. Hulajnoga dosłownie eksplodowała Fot. Krzysztof Cyrankiewicz

Wielki wybuch na warszawskim Mokotowie. Hulajnoga dosłownie eksplodowała

W rozmowie z naTemat starszy aspirat Piotr Rżysko poinformował, że zgłoszenie w sprawie zdarzenia wpłynęło przed godziną 9. Do incydentu doszło na warszawskim Mokotowie, a konkretnie na Sielcach przy ulicy Konduktorskiej 3.

– Na miejsce zadysponowano cztery zastępy straży pożarnej. Początkowo także zadysponowano specjalistyczną grupę poszukiwawczo-ratowniczą, ale na miejscu nie była potrzebna – powiedział.

Do redakcji naTemat wpłynęły także zdjęcia z miejsca zdarzenia. Widzimy na nich, że siła wybuchu dosłownie wyrwała okna z budynku. Poważnym zniszczeniom uległ także parapet oraz niemały kawałek elewacji bloku.

Poza poważnymi zniszczeniami na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń. – Jedna osoba poszkodowana została zabrana z miejsca wypadku przed zespół ratownictwa medycznego. Z lekkimi otarciami została profilaktycznie wzięta do przebadania – wyjaśnił st. asp. Rżysko.

Służby oficjalnie jednak nie potwierdzają, co konkretnie doprowadziło do wybuchu. Niezbędna do tego jest ostateczna opinia ekspertów. – Wszystkie przyczyny wybuchu czy również pożaru ustala policja i biegli w tym zakresie – podkreślił.

Dlaczego elektryczne hulajnogi wybuchają? To nie pierwszy taki przypadek

To nie pierwszy raz, gdy strażacy reagują na podobne incydenty. Jeszcze w 2020 roku do niemal identycznej sytuacji doszło przy ulicy Kłobuckiej. Wówczas runęła część ściany budynku.

Do eksplozji doszło podczas ładowania urządzenia. Dlaczego? Hulajnogi elektryczne mają wmontowany akumulator litowo-polimerowy. Ten zaś jest mało odporny na zbyt długie ładowanie oraz wykorzystywanie do ładowania niestabilnego lub nieodpowiedniego źródła zasilania.

By uniknąć rozszczelnienia, zapłonu lub wybuchu akumulatora przede wszystkim warto zadbać o miejsce, gdzie trzymamy urządzenie. W pomieszczeniu tym powinna panować niska temperatura, czystość, ale również ważne jest unikanie wilgotnych miejsc.