Wprawiamy się w bożonarodzeniowy nastrój. Oto największe świąteczne przeboje [LISTA]
Shakin' Stevens – "Merry Christmas Everyone"
"Merry Christmas Everyone" to jeden ze zdecydowanie największych świątecznych hitów. Nagrał go znany walijski muzyk Shakin' Stevens, a napisał Bob Heatlie. Utwór szybko po wydaniu w 1985 r. dobił do pierwszego miejsca brytyjskiej listy przebojów i zapewnił Stevensowi czwarty numer jeden w karierze. W kolejnych latach znajdował się na licznych świątecznych składankach i wciąż powraca do notowań w okresie świąt. W 2019 i 2020 r. zawitał aż na 6. miejsce notowań w Wielkiej Brytanii.
Warto nadmienić, że "Merry Christmas Everyone" powstało w 1984 r., ale jego premierę przeniesiono na następny rok, by piosenka nie konkurowała o prymat z innym świątecznym przebojem "Do They Know It's Christmas?" Band Aid.
Band Aid – "Do They Know It's Christmas?"
Typowo świąteczny szlagier "Do They Know It's Christmas?" wyszło w 1984 r. jako singiel charytatywnej supergrupy Band Aid, która – z dużym powodzeniem – zbierała pieniądze na pomoc głodującym dzieciom w Etiopii.
W projekt Boba Geldofa i Midge’a Ure’a zaangażowali się też inni cenieni brytyjscy i irlandzcy artyści, tacy jak Bono, Phil Collins, Boy George, George Michael czy Sting. To było gwarantem sukcesu. Piosenka okazała się czołowymi hitem w Wielkiej Brytanii i trzynastu innych krajach. Na Wyspach była też do 1997 r. najszybciej sprzedającym się singlem, ponieważ w ciągu miesiąca wykupiono ponad 3 mln kopii.
Mariah Carey – "All I Want for Christmas Is You"
Świąt i ich radosnej atmosfery nie można sobie wyobrazić również bez miłosnego klasyka "All I Want for Christmas Is You" w wykonaniu Mariah Carey, który swoją premierę miał w 1994 r.
Główny singiel z czwartego albumu amerykańskiej artystki pt. "Merry Christmas", który pomógł jej napisać Walter Afanasieff, podbił listy przebojów w 28 krajach. Od tego czasu gości, nierzadko na samym szczycie, na listach w każde Boże Narodzenie. Ogólnie rozszedł się w ponad 14 mln fizycznych egzemplarzy. Takim wynikiem może poszczycić się bardzo niewiele singli w historii muzyki.
Wham! – "Last Christmas"
"Last Christmas" brytyjskiego duetu Wham! to kolejna pozycja obowiązkowa na świątecznych listach. W 1984 r. napisany przez George'a Michaela singiel przegrał walkę o pierwsze miejsce brytyjskich notowań jedynie z innym kawałkiem z udziałem tego muzyka, czyli "Do They Know It's Christmas?". Na szczyt dostał się na Wyspach dopiero w 2021 r. Gościł na samej górze także w dziesięciu innych krajach. Od lat "Last Christmas" jest nieodłączną częścią świąt. To najczęściej grana świąteczna piosenka w XXI w. w Wielkiej Brytanii.
Jose Feliciano – "Feliz Navidad"
Stanowiący proste, szczere życzenia świąteczne "Feliz Navidad" to hiszpańsko-angielski utwór z 1970 r. autorstwa portorykańskiego piosenkarza José Feliciano. Kawałek zdobył szczególnie dużą popularność za Oceanem, choć zadebiutowanie na którejkolwiek z amerykańskich list Billboard (najpierw na 18., a potem 12. miejscu) zajęło mu blisko 30 lat. Od tego czasu piosenka zyskała także przychylność słuchaczy z innych stron świata i znalazła się na globalnej liście 25 najpopularniejszych utworów świątecznych.
"Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!"
"Let It Snow!" powstało w 1945 r. za sprawą Sammy’ego Cahna i Jule’a Styne’a. Oryginalny wykonawca Vaughn Monroe zrobił z tego kawałka wielki hit. Potem przez lata był on coverowany przez licznych artystów, a największą sławę zyskały wersja Franka Sinatry z 1950 r. i Deana Martina z 1959 r.
"Let It Snow!" stało się amerykańskim klasykiem świątecznym i kojarzy się wszystkim bezpośrednio z Bożym Narodzeniem. Jednak w istocie poza nawiązaniem do zimy i śniegu (powstało w Hollywood podczas fali upałów, jako wyraz tęsknoty za chłodem) nie ma w nim odniesień do samych świąt.
"Jingle Bells"
Podobnym przypadkiem jest "Jingle Bells", które skomponował w połowie XIX w. jako "The One Horse Open Sleigh" James Pierpont. Utwór konotacji bożonarodzeniowych nabrał dopiero po 20 latach, a zarejestrowano go po raz pierwszy w 1889 r. przez Willa Lylena na cylindrze Edisona.
Piosenka stała się ogromnym bożonarodzeniowym przebojem na początku XX w. dzięki Haydn Quartet i od tego czasu z odrobinę innym tekstem i w różnych wersjach (np. takich artystów jak Bing Crosby, Glenn Miller z Orkiestrą, Frank Sinatra czy Dean Martin) nim pozostawała.
"Santa Claus Is Comin' to Town"
"Santa Claus Is Comin' to Town" stworzyli J. Fred Coots i Haven Gillespie z myślą o świętach. Pierwsi nagrali tę piosenkę: grający na banjo Harry Reser i wokalista Tom Stacks w 1934 r. Zyskała ona wielką popularność, a w ciągu zaledwie doby płytę kupiło 30 tys. osób.
Potem pojawiło się ponad 200 wersji utworu, m.in. w wykonaniu Orkiestry George'a Halla (z wokalem Sonny'ego Schuylera), Binga Crosby'ego i The Andrews Sisters, The Crystals, Mariah Carey, Neila Diamonda, Bruce'a Springsteena, Franka Sinatry, Chrisa Isaaka, The Temptations, The Supremes, The Carpenters, Michaela Bublé'a czy The Jackson 5.
Brenda Lee – "Rockin' Around The Christmas Tree"
Utwór rockabilly z 1958 r. "Rockin' Around The Christmas Tree" został napisany przez Johnny'ego Marksa (twórcę "Rudolph the Red-Nosed Reindeer" i "A Holly Jolly Christmas"), a wykonała go Brenda Lee. Wokalistka, pomimo dojrzałego i dość niskiego głosu, miała wówczas zaledwie niecałe 14 lat.
Singiel zyskał popularność dopiero dwa lata po premierze. W kolejnych dziesięcioleciach nie brakowało go w czołówce na listach przebojów, a w trakcie sezonu świątecznego 2019 zaszedł aż na 2 miejsce Billboard Hot 100. Był też wielokrotnie wykonywany przez innych znanych artystów.
Czerwone Gitary – "Jest taki dzień" ("Dzień jeden w roku")
Na liście nie mogło zabraknąć rodzimego świątecznego klasyka takiego jak "Dzień jeden w roku", znanego szerzej jako "Jest taki dzień", Czerwonych Gitar. Za jego tekst odpowiada Krzysztof Dzikowski, a za muzykę Seweryn Krajewski.
Wydana w 1967 r. piosenka jest w Polsce powszechnie uważana za jedną z najlepszych i najcieplejszych świątecznych kompozycji. W latach 2013, 2015, 2016, 2019 zwyciężała w plebiscycie na najlepszy bożonarodzeniowy przebój organizowany przez RMF Classic. Utwór mieścił się wówczas także w pierwszej setce najczęściej odtwarzanych utworów w polskich rozgłośniach.
Bobby Helms – "Jingle Bell Rock"
Oficjalnie amerykański bożonarodzeniowy przebój z 1957 r. pt. "Jingle Bell Rock" był skomponowany przez Josepha Carletona Beala (1900–1967) i Jamesa Rossa Boothe'a, jednak oryginalni wykonawcy utworu: wokalista Bobby Helms i gitarzysta Hank Garland twierdzili, że to oni są prawdziwymi autorami, bo ostateczny produkt ich sesji nagraniowych znacznie różnił się od piosenki, jaką dostali do nagrania od wytwórni.
Niezależnie od kontrowersji związanych z prawem autorskim singiel w roku wydania dobił do pierwszej 20. na listach przebojów w USA i do 6. miejsca na liście Billboard Best Sellers in Stores. Po latach powrócił do czołówki mainstreamu, gdy w 1996 r. użyto go w filmie "Jingle All the Way". Kolejny przeżywa od 2016 r., a w 2020 r. uplasowała się nawet na 3 miejscu Billboard Hot 100.
Paul McCartney – "Wonderful Christmastime"
Paul McCartney też nie stronił od świątecznych klimatów. W 1979 r. wydał singiel "Wonderful Christmastime", który zawędrował do pierwszej 10. list w Niemczech, Austrii, Irlandii, Holandii, Wielkiej Brytanii, na Łotwie i Węgrzech oraz do pierwszej 20. w kilku innych krajach, w tym w Kanadzie i Szwecji. Utwór wciąż cieszy się dużą popularnością w czasie świąt i był w przeszłości coverowany przez wielu artystów, na czele z Dianą Ross.
Skaldowie – "Z kopyta kulig rwie"
W Polsce świątecznym przebojem od dziesięcioleci pozostaje pochodzące z 1968 r. "Z kopyta kulig rwie" zespołu Skaldowie. Kompozycja znana także pod nazwą "Kulig" autorstwa Andrzeja Zielińskiego i Andrzeja Bianusza znalazła się m.in. na trzeciej płycie grupy "Cała jesteś w skowronkach". Tam Skaldom towarzyszył żeński zespół Alibabki. Utwór stał się jedną z ich najbardziej rozpoznawalnych piosenek. W następnych latach swoich sił w niej próbowało wielu innych artystów.