Szykuje się rekordowy sylwester. W Polsce będzie wręcz szokująco ciepło
- W Niemczech może zostać pobity rekord styczniowej temperatury
- W niektórych regionach Polski możemy spodziewać się 17 stopni, to tylko o półtora stopnia mniej niż wynosi styczniowy rekord, który padł w Polsce w 1999 roku i wynosił 18,6 stopnia
- Najcieplej w Polsce ma być w województwie dolnośląskim
Rekord ciepła w Niemczech, ciepły finał roku w Polsce
Niemiecka agencja pogodowa DWD podała, że zgodnie z jej aktualnymi prognozami 31 grudnia może okazać się najcieplejszym sylwestrem w historii pomiarów. 31 grudnia na północy i północnym zachodzie Niemiec na termometrach pojawi się wartość około 15 st. C.
To jeszcze nic, ponieważ najcieplej będzie na południu Niemiec, tam temperatura może sięgnąć 20 stopni, ale synoptycy na tym się nie zatrzymują. W sylwestra u naszych sąsiadów może ona nawet przekroczyć 20 stopni!
To z łatwością pobiłoby dotychczasowy rekord temperaturowy, który w Niemczech wynosił 17 stopni. Taką temperaturę zaobserwowano w miejscowości Müllheim w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia 31 grudnia 1961 roku. W noc sylwestrową Niemcy mogą liczyć na około 12 stopni ciepła. Aura nie będzie jednak sprzyjająca. Pojawią się opady deszczu i podmuchy wiatru.
Jak będzie w Polsce? Modele pokazują, że możemy spodziewać się nawet 17 stopni na plusie. Skutki ocieplenia klimatu odczujemy na własnej skórze. Mieszkańcy Wrocławia mogą oczekiwać 15 kresek powyżej zera, co więcej 14 stopni w Jeleniej Górze, 13 w Opolu i 12 w Katowicach. Nieco chłodniej będzie w Warszawie, w stolicy temperatura dobije do 11 stopni. Ciepła i słoneczna aura zapanuje już pierwszego dnia 2023 roku. 1 stycznia ma być jeszcze cieplej, niż w sylwestra. Jedynym mankamentem sylwestrowej pogody są spodziewane tego dnia opady deszczu i naprawdę silne podmuchy wiatru.
Potężne wichury na Nowy Rok
Układy niskiego ciśnienia oraz fronty atmosferyczne, które dotrą do nas z zachodu, będą kształtować pogodę końca 2022 i początku roku 2023. Wysoką temperaturę i silny wiatr zawdzięczamy niżowi znad Skandynawii oraz ciepłemu powietrzu polarno-morskiemu. Silniej powieje w województwie opolskim, śląskim i dolnośląskim. Wiatr będzie wiał w porywach do 65 km/h w dolinach. Wysoko w górach osiągnie 90 km/h. Najmocniej powieje w Sudetach - do 120 km/h. Co więcej, rejonach podgórskich miejscami wiatr osiągnie prędkość do 70 km/h. Niebezpiecznie będzie również w Tatrach, gdzie wiatr powieje z prędkością 90 km/h. Pogoda na Nowy Rok to prognoza zdecydowanie niekorzystna dla powiatów północnej części Polski. Zagrożeń można spodziewać się w regionie pomorskim i zachodniopomorskim, gdzie będzie wiał silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że ten w porywach osiągnie do 60 km/h. Nad morzem podmuchy wiatru osiągną prędkość do 75 km/h. Wiatr osłabnie dopiero wieczorem w Nowy Rok.