Gigantyczna drożyzna na Węgrzech, ale jest większy problem. Są w tym najgorsi w całej Unii

Katarzyna Rochowicz
31 stycznia 2023, 15:32 • 1 minuta czytania
Według najnowszego raportu Transparency International, zajmującej się walką z korupcją, Węgry są oceniane jako najbardziej skorumpowany kraj w Unii Europejskiej. Zajęły one 77. miejsce w rankingu z wynikiem 42 punktów.
Węgry zostały ocenione jako najbardziej skorumpowany kraj w UE. Fot. Markus Schreiber/Associated Press

Jak głosi najnowszy raport światowej organizacji działającej przeciwko korupcji, Węgry wypadają najgorzej pod względem wszystkich krajów z Unii Europejskiej. Zajmują one 77. miejsce spośród 180 państw z wynikiem 42 punktów.

Polska z gorszym wynikiem. A jak wypadła Rosja i Ukraina...?

Jeśli chodzi o Polskę, w ostatnim badaniu z 2021 roku zajęliśmy 42. miejsce w rankingu z wynikiem 56 punktów. W obecnym badaniu z kolei straciliśmy jeden punkt i znajdujemy się na 45. miejscu – spadliśmy więc o trzy miejsca.

Rosja z kolei otrzymała 28 punktów, a w rankingu plasuje się na 137. miejscu. Jak głosi raport "brutalna inwazja Rosji na Ukrainę wstrząsnęła światem i pokazała, jak głęboko zakorzeniona korupcja zagraża bezpieczeństwu i stabilności regionu".

Jak twierdzi Transparency International, konsekwencje rosyjskiej agresji są ogromne. Atak na Ukrainę spowodował "nowe wyzwania polityczne, gospodarcze, związane z bezpieczeństwem w całej Europie Wschodniej i zagraża postępowi w ochronie praworządności, walce z korupcją i wspieraniu zdrowego funkcjonowania instytucji demokratycznych" – czytamy w komunikacie. Ukraina zajęła z kolei 116. miejsce z 33 punktami. Jak zauważa organizacja, mimo niskiego wyniku i wojny "kraj ten od dawna zmaga się z systemowym nadużywaniem władzy, ale podjął ważne kroki w celu poprawy nadzoru i odpowiedzialności", o czym informowaliśmy w naTemat.pl.

Dania jako najbardziej nieskazitelny kraj w całym rankingu

Jeśli chodzi o najbardziej nieskazitelny kraj pod względem problemu korupcji, to jest nim Dania, która zdobyła 88 punktów na 100 możliwych. Tuż za nią znajduje się Finlandia i Nowa Zelandia z 87 punktami. W poprzednim roku Dania, Finlandia i Nowa Zelandia jako liderzy, dostały tyle samo punktów – 88.

Węgry mają problem nie tylko z korupcją

W połowie grudnia informowaliśmy z kolei o Węgrzech jako liderze w Unii Europejskiej pod względem rosnącej inflacji. W listopadzie inflacja wyniosła 22,5 proc. i tym samym rosła najszybciej w UE.

– Sytuacja gospodarcza na Węgrzech jest chyba jeszcze bardziej dramatyczna niż w Polsce. Trudno to sobie wyobrazić, ale tak jest. Inflacja jest wyższa. Forint traci bardziej. Żywność drożeje w tempie ponad 40-50 proc. Dlatego Orbán bardziej sprawnie, bo jest skuteczniejszy, ustępuje i negocjuje z UE, żeby dostać pieniądze – ocenił prof. Bogdan Góralczyk, dyplomata, politolog i znawca Węgier z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Dlaczego inflacja na Węgrzech poszybowała wyżej niż w innych krajach? Ekonomiści tworzą swoje analizy, ale jeden z naszych węgierskich rozmówców na pierwszym miejscu wymienia zły kurs forinta w stosunku do innych walut. – Działania naszego rządu rujnują pozycję forinta na rynku. Samo pogorszenie kursu forinta generuje wyższe ceny – mówił.