Przewoził trzy krowy i byka. Został zatrzymany za znęcanie się nad zwierzętami
- 51-letni kierowca powiatu sokólskiego został zatrzymany przez patrol policji, ponieważ jechał z niesprawnym oświetleniem
- Jak się okazało, mężczyzna przewoził trzy krowy i byka, a pojazd nie był do tego przystosowany
- 51-latkowi postawiono zarzut znęcania się nad zwierzętami
O sprawie poinformowała w poniedziałek 27 lutego Komenda Powiatowa Policji w Sokółce w województwie podlaskim. Do odkrycia doszło, gdy funkcjonariusze zatrzymali 51-latka do kontroli drogowej w związku z niesprawnym oświetleniem w jego aucie.
Jechał pojazdem z niesprawnym oświetleniem, wpadł za znęcanie się nad zwierzętami
Funkcjonariusze policji z Janowa Podlaskiego zatrzymali do kontroli kierowcę, który prowadził samochód z niesprawnym światłem. Wówczas okazało się, że wewnątrz jego samochodu znajdują się trzy krowy i byk. Policja podkreśla, że auto nie było przystosowane do przewożenia bydła. 51-letni mieszkaniec powiatu sokólskiego tłumaczył, że chciał przetransportować zwierzęta do rodziny.
Zwierzęta trzeba było uśpić
Po wezwaniu weterynarza okazało się, że zwierzęta są w bardzo złym stanie i nie powinny być one w ogóle przewożone. Miały między innymi uszkodzone kończyny czy brak czucia w okolicy kręgosłupa. Lekarz weterynarii podjął decyzję o uśpieniu dwóch krów i byka.
Oficer prasowy KPP w Sokółce poinformował, że mężczyzna został aresztowany i przedstawiono mu zarzuty znęcania się nad zwierzętami, za co grozi do trzech lat pozbawienia wolności.
Do trzech lat pozbawienia wolności za znęcanie się nad zwierzętami
Według ustawy o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997 roku, "zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę". Od 2018 roku, zgodnie z art. 35. rozdziału 11. "kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech".
Taka sama kara jest przewidziana w przypadku znęcania się nad zwierzętami. W przypadku, gdy przestępstwo zostało popełnione ze szczególnym okrucieństwem, możliwa kara wzrasta do pięciu lat więzienia. W przypadku wydania wyroku skazującego sąd orzeka również nawiązkę w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł na cel związany z ochroną zwierząt.