Spotkanie z autorem książki o Janie Pawle II odwołane. "Względy bezpieczeństwa"
Spotkanie z autorem książki o papieżu odwołane. Względy bezpieczeństwa
Na poniedziałek na godz. 18 w Pałacu Potockich w Krakowie było zaplanowane spotkanie z Ekke Overbeekiem. Jest on wieloletnim korespondentem w Europie Centralnej dla gazety Trouw i innych niderlandzkich mediów. Napisał też książkę pt. "Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział",która dowodzi, że Karol Wojtyła musiał wiedzieć o pedofilii w Kościele.
Krakowskie spotkanie jednak się nie odbędzie. Wydawnictwa Agora oraz Nisza, czyli współwydawcy książki "Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział" podjęły decyzję o odwołaniu spotkania z autorem.
"Po publikacji książki "Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział" niderlandzkiego dziennikarza Ekke Overbeeka oraz jego udziale w głośnym reportażu Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" w TVN24 wokół tematu tuszowania pedofilii przez Karola Wojtyłę i wokół samego Overbeeka narasta napięta atmosfera, podsycana przez prawicowych polityków i media. Podsycanie nienawiści wobec dziennikarzy głęboko nas - wydawców książki - niepokoi, gdyż może prowadzić do eskalacji nastrojów społecznych, a nawet przemocy" - przekazano w oświadczeniu, w którym wyjaśniono, czemu spotkanie się nie odbędzie.
I dodano: "W związku z tym podjęliśmy decyzję, by ze względów bezpieczeństwa autora i publiczności odwołać planowane na 13.03 br. (poniedziałek) spotkanie autorskie w Krakowie".
Dziennikarz: Instrumentalizacja postaci papieża przez polityków jest nadużyciem
Głos w sprawie zabrał też sam Ekke Overbeek. "Przykro mi z powodu odwołania spotkania w Krakowie. Instrumentalizacja postaci papieża przez polityków jest nadużyciem. Mam nadzieję, że wkrótce spotkanie się odbędzie" - przekazał dziennikarz.
W poniedziałek w TVN24 został wyemitowany reportaż "Franciszkańska 3" z cyklu "Bielmo" Marcina Gutowskiego, dotyczący tuszowania pedofilii w polskim Kościele katolickim przez Karola Wojtyłę w okresie, w którym pełnił funkcję kardynała krakowskiego.
Autor reportażu rozmawiał z ofiarami podlegających mu księży pedofilów, ich bliskimi, świadkami i tymi, którzy mieli osobiście informować kardynała Wojtyłę o przestępstwach podlegających mu księży. Dotarł też do oficjalnych kościelnych dokumentów potwierdzających działania i zaniechania przyszłego papieża.
Po emisji reportażu prawica wpadła w histerię. I tak Sejm podjął w czwartek uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Zaproponowali ją oczywiście politycy rządzącej Zjednoczonej Prawicy. Za głosowało 271 posłów, przeciw było 43, a od głosu wstrzymało się czterech. W głosowaniu nie brali udziału posłowie Koalicji Obywatelskiej, z wyjątkiem Joanny Fabisiak. Z kolei MSZ wezwało tego samego dnia na spotkanie ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego.