Zmarła kolejna osoba zakażona legionellą. Posiedzenie sztabu kryzysowego

Agnieszka Miastowska
25 sierpnia 2023, 08:09 • 1 minuta czytania
W Rzeszowie zmarła już siódma osoba zakażona bakterią legionella. Wśród zmarłych są osoby w wieku 63-95 lat. W czwartek rano władze Rzeszowa zebrały się na kolejnym posiedzeniu sztabu kryzysowego, które teraz odbywa się cyklicznie. Liczba hospitalizowanych osób w woj. podkarpackim, u których potwierdzono zakażenie bakterią legionella pneumophila przekroczyła 71.
Legionella w Rzeszowie. Nie żyje 7 osoba Fot. Grzegorz Bukala/REPORTER/zdjęcie poglądowe

7 śmiertelna ofiara legionelli

Informację o śmierci siódmej osoby zakażonej legionellą w piątek rano przekazał na antenie Polsat News Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny. Wiadomo jest, że nie żyje łącznie 7 osób: zmarło czterech mężczyzn i trzy kobiety. Do tej pory na Podkarpaciu odnotowano łącznie 76 przypadków zakażeń, najwięcej w Rzeszowie. W mieście cyklicznie zbiera się sztab kryzysowy w tej sprawie. Przypomnijmy, że w posiedzeniu czwartkowego sztabu kryzysowego wzięli udział prezydent miasta Konrad Fijołek, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Jaromir Ślączka, dyrektor miejskiego wydziału zarządzania kryzysowego Zbigniew Sowa oraz dyrektorzy spółek komunalnych i odpowiedzialnych za środowisko. 


 – Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja jest poważna i doniesienia o zachorowaniach i zgonach są poważne. Służby jednak pracują i starają się tę sytuację opanować – zapewniał prezydent Rzeszowa cytowany przez Gazeta.pl. Jak już informowaliśmy w naTemat, większość z zakażonych osób przebywa obecnie w szpitalach na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, dwie osoby są hospitalizowane w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Dębicy, a jedna w szpitalu w Przemyślu. Liczba potwierdzonych zgonów z powodu legionellozy 25 sierpnia wzrosła do 7.

Prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne, aby ustalić źródła zakażenia. Realizowane są badania wody. W Rzeszowie w ramach profilaktyki wyłączono fontanny, kurtyny wodne i poidełka znajdujące się w miejscach publicznych.

Co to jest legionella?

Jak już opisywaliśmy w dziale Zdrowie naTemat, Legionella to bakteria tlenowa, rozpowszechniona na całym świecie. Bakterię tę można znaleźć w wodzie i mokrej glebie, w naturalnych zbiornikach wody jak staw, jak też w basenach, jacuzzi czy pod prysznicem. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą inhalacyjną. Co istotne, choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka. Do zakażenia nie dochodzi też przez wypicie skażonej wody.

Jakie są objawy zakażenia legionellą?

Jakie są objawy zakażenia i co robić w przypadku zatrucia?

Choroba legionelloza rozwija się zazwyczaj ok. 2-10 dni od infekcji. Pierwsze objawy choroby to:

Potem dochodzą objawy takie, jak:

Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, a więc poprzez wdychanie powietrza z kropelkami wody zawierającymi bakterie legionella. Takie kropelki powstają w powietrzu w wyniku ruchu wody, np. puszczenia wody z kranu czy prysznica, a nawet spłukiwania toalety. Bakterie żyją i namnażają się w temperaturze od 20°C do 45°C, ale bardziej sprzyjającym środowiskiem jest woda o tych wyższych temperaturach.