Poznaliśmy nazwisko tegorocznej laureatki Pokojowej Nagrody Nobla
Nagres Mohammadi laureatką Pokojowej Nagrody Nobla
Tegoroczna noblistka była aresztowana przez reżim irański aż 13 razy. Narges Mohammadi została skazana pięć razy na łączną karę 31 lat więzienia i 154 baty. Aktualnie Mohammadi nadal przebywa w więzieniu.
Komitet Noblowski podkreśla, że Mohammadi wspiera walkę z opresyjnym reżimem nawet z więzienia. Jak czytamy, kiedy informacje o ubiegłorocznej fali protestów po śmierci 22-letniej Mahsy Amini dotarły do więźniów politycznych przetrzymywanych w okrytym złą sławą więzieniu Evin w Teheranie, Mohammadi wzięła na siebie organizację akcji solidarnościowych wśród współwięźniów.
"Narges Mohammadi jest kobietą, obrończynią praw człowieka i bojowniczką o wolność. Przyznając jej tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla, Norweski Komitet Noblowski pragnie uhonorować jej odważną walkę o prawa człowieka, wolność i demokrację w Iranie" – czytamy w uzasadnieniu przedstawionym przez komitet.
"Tegoroczna Nagroda Pokojowa jest także wyrazem uznania dla setek tysięcy ludzi, którzy w poprzednim roku demonstrowali przeciwko polityce reżimu teokratycznego polegającej na dyskryminacji i ucisku, wymierzonej w kobiety" – dodaje.
Kim jest Nagres Mohammadi?
Nagres Mohammadi urodziła się w 1972 roku w mieście Zanjan w Iranie. Ukończyła fizykę na Międzynarodowym Uniwersytecie Imama Chomajniego. Już na uczelni zaczęła się angażować w działalność na rzecz praw kobiet. Po ukończeniu studiów pracowała jako inżynier, udzielała się również jako felietonistka w gazetach postulujących reformy w Iranie.
W 2003 roku Mohammadi zaangażowała się w działalność Centrum Obrońców Praw Człowieka (DHRC) w Teheranie – organizacją założoną przez Shirin Ebadi, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla z tamtego właśnie roku. Później została wiceprezydentką tej organizacji.
Mohammadi została wielokrotnie skazana przez irańskie sądy. Po raz pierwszy ukarano ją w 1998 roku za krytykę rządu. W 2010 roku trafiła przed sąd jako członkini DHRC, w 2011 roku – za działalność na rzecz uwięzionych aktywistów i ich rodzin, zaś w 2015 roku – za działalność na rzecz zniesienia kary śmierci. W maju 2021 roku Mohammadi znów skazano na więzienie za "szerzenie antyrządowej propagandy".
Tegoroczna Noblistka od 1999 roku jest w związku małżeńskim z irańskim dziennikarzem Taghim Rahmanim, ma z nim dwójkę dzieci – są to bliźnięta. Rahmani od 2012 roku mieszka we Francji, gdzie przeniósł się po łącznie 14 latach w więzieniu. Mohammadi zdecydowała się pozostać w Iranie.