Nie żyje laureatka Nobla. Słynna poetka Louise Glück miała 80 lat

Paweł Mączewski
14 października 2023, 10:38 • 1 minuta czytania
Louise Glück była amerykańską poetką urodzoną i wychowaną w Nowym Jorku. W trakcie swojej kariery pisarskiej otrzymała szereg nagród, w tym Nagrodę Pulitzera i National Book Award, a w 2020 roku przyznano jej też literacką nagrodę Nobla. Akademia nagrodziła ją wtedy "niepowtarzalny poetycki głos, który swoim surowym pięknem czyni ludzką egzystencję uniwersalną". Poetka miała 80 lat.
Louise Glück na ceremonii uhonorowania jej Narodowym Medalem Humanistycznym w Białym Domu w 2016 roku. Fot. Louise Glück, źródło: Susan Walsh/Associated Press/East News

Louise Glück zaczęła pisać już w bardzo młodym wieku. W swojej twórczości skupiała się na emocjach związanych z miłością, odrzuceniem, próbowaniem budowania relacji intymnej z drugim człowiekiem, a także niepowodzeniach i traumie po stracie bliskich.


W chwili, gdy w 2020 roku Akademia przyznała jej nagrodę Nobla, autorka była wyraźnie zmieszana obecnością tłumów dziennikarzy i fotoreporterów pod jej domem w Cambridge.

Do momentu otrzymania tej nagrody Glück nie była aż tak znana polskim czytelnikom. W Polsce można było wtedy dostać zaledwie trzy wiersze jej autorstwa w antologii poetek amerykańskich "Dzikie brzoskwinie" w przekładzie Julii Hartwig: "Eros", "Czas" oraz "Baśń" (chociaż napisała w sumie 12 tomów poetyckich oraz kilka zbiorów z esejami).

Artystka w przeszłości borykała się z problemami zdrowotnymi – cierpiała na anoreksję, która prawie doprowadziła ją do śmierci. Przez lata wykładała m.in. na Uniwersytecie Stanforda oraz Yale.

Jak wspominał "The New Yorker" – Louise Glück sama żartobliwie określiła swoje dzieła jako "przydatne dla ludzi, którzy wolą patrzeć na swoje cielesne potrzeby w kategoriach duchowych...".

"Była poetką 'lakonicznego, szczerego liryzmu', zafascynowaną grecką mitologią, filozofią, Szekspirem i Emily Dickinson; na jej styl wpłynęli Rainer Maria Rilke, T.S. Elliot, Robert Lowell i Dickinson" – mówiła o Glück amerykańska telewizja PBS.

Noblistka nie była zbyt aktywna w sieci. Jej ostatni wpis na Instagramie pochodzi jeszcze z 2017 roku.

Glück udostępniła wtedy zdjęcia Joanny d'Ark oraz mitycznej Penelopy, dodając swój komentarz: "Dwie kobiety, w których znalazłam inspirację. Joanna d'Arc – kobieta, której wola jest tak silna jak jej zbroja. Penelopa – widzę siebie w tej kobiecie. Silna, niezależna, a nawet samolubna".