Migranci pobudzają niemiecki rynek pracy. Ta nacja odgrywa szczególną rolę
Przyjazd uchodźców, zwłaszcza z Ukrainy, pobudził niemiecki rynek pracy – ocenia Pomoc Maltańska. Wejście na rynek pracy sprzyja też integracji uchodźców – podkreśliła ta katolicka organizacja, prezentując swój raport o migracji pt. „Fakty zamiast nastroju”.
Organizacja przestrzega jednak, że związku z napływem uchodźców „samorządy osiągają granice możliwości ich przyjmowania i integracji”. To kolejne potwierdzenie licznych sygnałów w tej sprawie ze strony samorządów i landów.
Praca w Niemczech a migranci
To już czwarte od 2017 wydanie tego raportu. Jego celem jest umożliwienie merytorycznej, naukowej dyskusji w debacie, która wzbudza emocje społeczne – podkreślał Sebastian Schilgen z Pomocy Maltańskiej.
Sytuację uchodźców zbadał na jego potrzeby Instytut Waltera Euckena we Fryburgu zbadał sytuację uchodźców w obszarach rozwoju imigracji, integracji na rynku pracy, przestępczości i uczestnictwa w życiu społecznym.
Jakie są główne wnioski? W ubiegłym roku około 20 proc. nowych firm w Niemczech założyły właśnie osoby ze środowisk migracyjnych. W tym okresie pracę w Niemczech znalazło 407 tys. obcokrajowców.
W 2022 roku na skutek imigracji liczba ludności Niemiec wzrosła o około 1,7 mln osób, z czego ponad milion to obywatele Ukrainy, którzy opuścili swój kraj po rosyjskiej napaści.
Zmiany nastąpiły także w obszarze przestępczości związanej z migracją. Po spadku w latach 2016-2021 znów w ubiegłym roku wzrosła liczba podejrzanych przestępców ubiegających się o azyl, czyli o około 16 proc. w porównaniu z rokiem 2021.
O około 3 proc. wzrosła także liczba przypadków przestępstw z nienawiści na tle politycznym wobec poszukujących azylu.
Dobra pozycja wyjściowa Ukraińców
Integrację uchodźców bardzo ułatwia duża chęć Niemców niesienia im pomocy i stosunkowo wysoki poziom edukacji, zwłaszcza wśród Ukraińców – wyjaśnił dyrektor Instytutu Waltera Euckena Lars Feld.
Z kolei wg Schilgena kluczowa jest wczesne wdrożenie azylantów na rynku pracy. – Integracja społeczna i gospodarcza w Niemczech jest wtedy szybsza i łatwiejsza – mówi Sebastian Schilgen z Pomocy Maltańskiej.
Prezes Pomoc Maltańskiej Elmar Pankau natomiast przestrzega przed tworzeniem dużych ośrodków dla uchodźców na granicach Europy w obawie przed pogorszeniem ich warunków życia.
Opracowanie: Monika Margraf, Deutsche Welle
Czytaj także: https://natemat.pl/517750,niemcy-zglaszaja-koniecznosc-stalych-kontroli-granicznych