Rewolucyjne zmiany w Grecji! Osoby LGBT dostały nie tylko prawa do małżeństw

Alan Wysocki
16 lutego 2024, 11:33 • 1 minuta czytania
Grecja wreszcie to zrobiła! Pary jednopłciowe w końcu mogą zawierać małżeństwa oraz korzystać z prawa do adopcji dzieci. Parlament w Atenach przegłosował nowe prawo, choć społeczeństwo jest w tej sprawie podzielone. Przeciwko ustawie głosowała nawet część koalicji rządzącej.
Grecja. Małżeństwa LGBT i adopcja dzieci przegłosowane przez parlament. Fot. Karolina Adamska / East News

Grecja. Małżeństwa LGBT i adopcja dzieci przegłosowane przez parlament

W czwartek 15 lutego parlament Grecji zajął się ustawą umożliwiającą osobom LGBT prawo do zawierania małżeństw, a nawet do adoptowania dzieci. Aż 176 posłów zagłosowało za przyjęciem nowych przepisów.


76 posłów oddało głos przeciwko dokumentowi, a dwóch parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Przeciwko zagłosowała część posłów partii rządzącej, a konkretnie partii premiera Kyriakosa Mitsotakisa.

Choć sam szef rządu popiera te rozwiązania, to część Nowej Demokracji kręciła nosem. Za nowym prawem opowiedzieli się jednak także przedstawiciele opozycji.

Ostatnio opublikowany sondaż pracowni Metron Analysis zaś pokazał, że 62 proc. Greków opowiada się za małżeństwami dla par jednopłciowych. Nie zmienia to faktu, że 69 proc. osób sprzeciwiło się koncepcji adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

Kiedy małżeństwa jednopłciowe w Polsce?

A kiedy małżeństwa dla osób jednopłciowych w Polsce? Na to na razie w ogóle się nie zapowiada. Taki postulat popiera jedynie Lewica, część polityków Koalicji Obywatelskiej i pojedynczy politycy Polski 2050.

Rząd pracuje jednak nad ustawą o związkach partnerskich. Zapowiedziała to między innymi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jest to także obietnica zawarta w programie Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050.

Do tego dochodzi poszerzenie Kodeksu karnego o przestępstwa mowy nienawiści. To oznacza, że akty nienawiści na tle między innymi orientacji seksualnej będą ścigane przez prokuraturę.

W tej kadencji Sejmu nie ma co liczyć na inne zmiany w kwestii praw osób LGBT.

Jeśli spojrzymy na kraje Unii Europejskiej, to małżeństwa jednopłciowe obowiązują już w: Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, na Malcie, w Niemczech, Portugalii, Słowenii i Szwecji.

Jeśli spojrzymy na całą Europę, dochodzi do tego jeszcze Islandia, Norwegia i Szwajcaria.