Mały rekordzista miał 16 zębów do pilnego leczenia. I to były wszystkie jego zęby

Beata Pieniążek-Osińska
19 marca 2024, 15:03 • 1 minuta czytania
Rekordzista miał kilka lat i 16 zębów do leczenia. I to były wszystkie jego zęby. Stomatolodzy alarmują, że stan jamy ustnej dzieci w Polsce jest fatalny, a aktywną próchnicę diagnozuje się u 2/3 nieletnich. To efekt braku właściwej higieny, ograniczonego dostępu do leczenia, ale też sięgania po przekąski oraz słodkie i gazowane napoje. Akcja "Rozdajemy uśmiechy na zdrowie" to szansa na bezpłatny przegląd dla tysiąca dzieci i ewentualne niezbędne leczenie.
Coraz więcej dzieci w Polsce ma próchnicę. Nie wiedzą, jak dbać o zęby? Phanie/ East News

Właśnie ruszyła druga edycja akcji zdrowotno-edukacyjnej "Rozdajemy uśmiechy na zdrowie" organizowana wspólnie przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne we współpracy z firmami Septodont oraz enel-med stomatologia.


W ramach akcji bezpłatne przeglądy stomatologiczne przejdzie około 1000 dzieci w wieku od 3 do 12 lat.

W ramach ubiegłorocznej edycji akcji przebadano ponad 700 dzieci, a ponad 100 przeszło kompleksowe leczenie zębów.

Rekordzista miał 16 zębów do pilnego leczenia. I to były wszystkie jego zęby. W tym przypadku klinicyści zdecydowali o leczeniu w sedacji, aby ograniczyć liczbę wizyt i dyskomfort dziecka.

Aby uniknąć takich sytuacji, eksperci chcą zwiększać świadomość na temat roli zdrowego uśmiechu.

– Edukacja dzieci i ich opiekunów w zakresie higieny jamy ustnej oraz regularnych kontroli stomatologicznych jest kluczowa. W ramach pierwszej edycji akcji "Rozdajemy uśmiechy na zdrowie" okazało się, że co dziesiąte dziecko wymagało pilnego leczenia dentystycznego, a co piąte miało bardzo wysoki wskaźnik próchnicy, przekraczający potrzebę leczenia zachowawczego dla ponad 6 zębów – podkreśla prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Jak dodaje, to wyraźnie świadczy o potrzebie intensyfikacji działań profilaktycznych i edukacyjnych wśród dzieci i ich opiekunów.

Mity na temat zębów

Wciąż bowiem pokutuje wiele mitów m.in. że wystarczy myć zęby raz dziennie, że mleczaków nie warto leczyć, że zjedzenie jabłka na kolację to jak umycie zębów.

Do tego zbyt rzadkie mycie zębów, zbyt mało wizyt kontrolnych i przeglądów, brak wiedzy o prawidłowej higienie, brak kontroli rodziców przy myciu zębów przez dzieci, ale także podjadanie przekąsek i picie słodzonych lub gazowanych napojów. Efekt? Próchnica u coraz młodszych dzieci.

Prof. Marzena Dominiak zwraca uwagę, że próchnica bardzo szybko przechodzi na kolejne zęby. Dlatego tak ważne są regularne przeglądy stomatologiczne u dzieci i szybka reakcja, jeżeli jakiś ząb wymaga leczenia.

Rodzice nie powinni więc zgłaszać się z dzieckiem do dentysty dopiero, gdy boli ząb, ale przychodzić na regularne przeglądy po profilaktykę i edukację. Takie przeglądy u dzieci powinny odbywać się co 3 miesiące.

Przeglądy stomatologiczne dla dzieci

W ramach drugiej edycji akcji bezpłatne przeglądy stomatologiczne przejdzie około 1000 dzieci w wieku od 3 do 12 lat.

– Próchnica dziecięca jest szczególnie istotnym zagadnieniem z uwagi na jej większą zaraźliwość oraz potrzebę szybkiego leczenia w porównaniu z próchnicą u dorosłych. Zęby mleczne u dzieci są bardziej podatne na działanie bakterii, a ich struktura jest delikatniejsza, co sprawia, że próchnica może postępować szybciej niż u dorosłych – zaznacza Kamila Wojtulewska-Hańczaruk, vice president of sales DACH, CEE, CIS w firmie Septodont.

Jak dodaje, ważne jest zwrócenie uwagi na fakt, że odpowiednie i terminowe leczenie próchnicy u dzieci ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowych zębów oraz zapobiegania poważniejszym problemom zdrowotnym w przyszłości.

Podkreśla, że pojawiają się nowe możliwości leczenia zębów, jak np. leczenie biologiczne, które można obecnie zastosować przy nieodwracalnym zapaleniu miazgi. Pozwala to zachować własny żywy ząb. Ważna jednak jest świadomość profilaktyki i regularnych kontroli.

Tak jak w poprzednim roku, przeglądy w ramach akcji będą odbywały się w placówkach enel-med stomatologia.

– Wiedza dotycząca prawidłowej higieny jamy ustnej, znaczenia regularnych kontroli stomatologicznych oraz zdrowych nawyków żywieniowych odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu poważnym problemom zębów u najmłodszych. Świadomość tych zagadnień może przyczynić się do zmniejszenia potrzeby pilnego leczenia oraz ograniczenia wskaźnika próchnicy, co jest istotne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej już od wczesnego dzieciństwa. Dlatego edukacja w tym obszarze jest niezwykle istotna – podkreśla lek. dent. Anna Wrycza-Socha z Centrum Stomatologii ENEL-MED.

Jak wziąć udział w programie?

Aby wziąć udział w programie, rodzic może zgłosić swoje dziecko przez formularz dostępny na stronie https://www.usmiechdladziecka.pl/.

W ciągu 48 godzin od rejestracji zgłoszenia z rodzicem skontaktuje się konsultant i umówi dziecko na bezpłatny przegląd stomatologiczny w jednej z placówek sieci enel-med na terenie całej Polski.

Jest to bezpłatna wizyta, kwalifikująca do dalszego ewentualnego leczenia stomatologicznego. Jeśli pacjent zakwalifikuje się do programu "Rozdajemy uśmiechy na zdrowie", w ostatnim etapie zostanie poddany leczeniu, które również jest bezpłatne.

W ramach akcji z bezpłatnych przeglądów może skorzystać 1000 dzieci, dlatego liczy się kolejność zgłoszeń.

– Będziemy robili wszystko, aby odwrócić statystyki, promować profilaktykę i coraz mocniej uświadamiać społeczeństwo o jej znaczeniu – zapowiada prezydent PTS prof. Marzena Dominiak.

W ramach I edycji akcji w poprzednim roku przebadanych zostało 726 najmłodszych Polaków w wieku od 3 do 12 lat, a 108 przeszło kompleksowe leczenie. Razem 1 080 zębów zostało wyleczonych z próchnicy, co dało średni koszt 1 851 zł na jednego uczestnika.

9 proc. małych pacjentów wymagało leczenia w trybie pilnym, a u 20 proc. wskaźnik próchnicy był bardzo wysoki (ponad 6 zębów do leczenia zachowawczego).