Co piąty Polak nie widzi potrzeby dbania o miejsca intymne. Ale nie to jest najgorsze

Beata Pieniążek-Osińska
08 kwietnia 2024, 18:08 • 1 minuta czytania
To niewiarygodne, że mężczyźni nie wiedzą, jak troszczyć się o swoje klejnoty. Aż czterech na 10 mężczyzn nie wie, do lekarza jakiej specjalizacji należy się udać w przypadku dolegliwości narządów płciowych, a siedmiu na dziesięciu nie wie, w jakim celu przeprowadza się samobadanie jąder. Dwie trzecie facetów ma pojęcia, jak prawidłowo wykonać takie samobadanie. Co piąty nie widzi potrzeby dbania o miejsca intymne.
Polacy mają problem z dbaniem o swoje miejsca intymne Photo by Scott Sanker on Unsplash

Niestety higiena intymna oraz profilaktyka raka jąder wciąż postrzegane są przez wielu mężczyzn w Polsce jako tematy tabu.


Tymczasem dbanie o męskie okolice intymne, uwzględniające prawidłową pielęgnację, regularne samobadanie jąder, jak i wizyty i badania profilaktyczne u urologa są kluczowe w profilaktyce infekcji intymnych i wczesnego wykrywania raka jąder czy raka prostaty.

Najnowsze wyniki badania dotyczącego świadomości mężczyzn w tym zakresie, zleconego przez TRUE men skin care, pod patronatem Fundacji Kochasz Dopilnuj, realizującej akcję #BadajJajka, nie pozostawiają złudzeń, że wciąż świadomość panów w tym zakresie nie jest największa.

Higiena intymna

Niemal co piąty ankietowany mężczyzna nie widzi potrzeby dbania o miejsca intymne, a ci, którzy na co dzień pielęgnują swoje narządy płciowe, w większości nie korzystają ze specjalnych kosmetyków, jak np. żele do higieny intymnej dla mężczyzn.

Jeżeli chodzi o sposoby na zapobieganie infekcjom okolic intymnych, to co czwarty mężczyzna nosi na co dzień bieliznę z naturalnych materiałów. Tyle samo przyznało, że ogranicza ryzykowne zachowania seksualne, a także unika noszenia obcisłych ubrań. Co piąty używa płynu do higieny intymnej.

Czy faceci wiedzą, co robić w przypadku dolegliwości okolic intymnych?

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w okolicach intymnych czy w kroczu, a także poczucia dyskomfortu w podbrzuszu lub przy oddawaniu moczu, mężczyźni powinni jak najszybciej zgłosić się do urologa.

Nie jest to jednak tak oczywiste dla sporej grupy ankietowanych mężczyzn. Aż 41 proc. z nich nie wie, do lekarza jakiej specjalizacji należy udać się w przypadku wymienionych dolegliwości. Ta świadomość rośnie wraz z wiekiem.

Niestety nie lepiej jest, jeżeli chodzi o świadomość dotyczącą profilaktyki raka jąder.

Mężczyźni powinni zacząć wykonywać regularne, comiesięczne samobadanie jąder już około 15. roku życia.

Jednak aż 43 proc. ankietowanych w wieku 18-24 i 46 proc. w wieku 25-34 lata przyznało, że nie bada się regularnie.

Ponadto, we wskazanych grupach wiekowych, co piąty mężczyzna nie był w ogóle świadomy konieczności profilaktycznego samobadania jąder.

Biorąc pod uwagę udział wszystkich ankietowanych, wyniki raportu są alarmujące – 68 proc. mężczyzn nie ma wiedzy na temat celu profilaktycznych badań jąder.

Nie dziwi więc inny fatalny wynik dotyczący wiedzy o tym, jak przeprowadzić samobadanie jąder.

Aż 63 proc. facetów przyznało, że nie wie, jak poprawnie wykonać takie badanie. Największą wiedzę w tym zakresie posiadają mężczyźni po 55. roku życia, którym profilaktyka w tym zakresie nie jest już potrzebna. Bo rak jąder to choroba wyłącznie ludzi młodych (15-35 lat).

Rak jądra jest najczęstszym nowotworem złośliwym w grupie 20-40 latków, a więc bardzo młodych ludzi. Jest to nowotwór o dużym stopniu złośliwości, szybko dający przerzuty, jednak również bardzo wrażliwy na chemioterapię. Dlatego nawet w zaawansowanych stadiach udaje się wyleczyć ok. 73-96 proc. pacjentów. Jednak rokowanie zależy od rozległości choroby i spada wraz z liczbą i wielkością przerzutów oraz wzrostem poziomu markerów nowotworowych. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie choroby w pierwszym stadium, kiedy nowotwór jest ograniczony do jądra – wówczas szanse na pełne wyleczenie wynoszą 98 proc. – tłumaczy dr Tomasz Sarosiek, onkolog współpracujący z Fundacją Kochasz Dopilnuj oraz przy kampanii społecznej #BadajJajka.

Jak dodaje, pacjenci z bardziej zaawansowanym rakiem jądra też z reguły wychodzą z choroby, jednak leczenie znacznie pogarsza komfort życia. Dlatego warto rozpoznawać raka jądra wcześnie. Wówczas leczenie sprowadza się po prostu do usunięcia chorego jądra.

Dlatego tak ważne jest profilaktyczne samobadanie, czyli samodzielna regularna kontrola jąder, najlepiej raz w miesiącu, po prysznicu.

Rak prostaty

Innym nowotworem dotykającym mężczyzn jest rak prostaty, a Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym śmiertelność wywołana tą chorobą w ostatnich latach wzrosła.

A tu również kluczowa jest profilaktyka i wczesna diagnostyka. Mężczyźni - jak pokazało badanie - w większości wiedzą, od kiedy należy regularnie dbać o prostatę i sprawdzać wskaźnik PSA z krwi, ale niepokoi to, że wiedza ta jest najmniejsza wśród najmłodszych panów w wieku 18-24 lata.