Jest nowy szef Sanepidu. Nazwisko znane z czasu walki z pandemią COVID-19

Beata Pieniążek-Osińska
19 czerwca 2024, 07:01 • 1 minuta czytania
Dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych i profilaktyki zakażeń, został na wniosek Minister Zdrowia powołany przez premiera Donalda Tuska na stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego. Dr Grzesiowski podczas pandemii wielokrotnie komentował sytuację związaną z COVID-19, obostrzeniami czy szczepieniami.
Dr Paweł Grzesiowski odważnie krytykował działania rządu PiS podczas pandemii. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/ East News

Na wniosek minister zdrowia Izabeli Leszczyny premier Donald Tusk powołał Pawła Grzesiowskiego na stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego.


– Jestem emisariuszem wiedzy medycznej, a najważniejszy jest dla mnie odbiorca. Jeżeli źle przekażę wiedzę, np. w sposób niezrozumiały, bo chcę błysnąć mądrym zwrotem, to po prostu jest stracony czas – mój i odbiorcy. To chyba jest podstawowa recepta  – mówi sam o sobie dr Paweł Grzesiowski.

W konkursie na stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego startowało w sumie dwóch kandydatów: Paweł Grzesiowski oraz Maciej Merkisz.

Popularyzator wiedzy medycznej

Paweł Grzesiowski to znany pediatra, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych i prezes Fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń". 

Dr Grzesiowski w czasie pandemii często komentował sytuację covidową, jako ceniony ekspert i zdecydowany zwolennik szczepień przeciw COVID-19.

Co istotne, nie miał obaw przed wygłaszaniem niepopularnych opinii dotyczących m.in. niezbędnych działań, aby opanować rozprzestrzenianie się wirusa i obostrzeń. Chodziło o noszenie maseczek czy obowiązek szczepień.

Nie bał się też krytycznie i ostro oceniać działań podejmowanych przez rząd PiS. "Irracjonalnymi" nazwał np. rekomendacje ówczesnego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczące 5. fali koronawirusa.

Jak mówił, pandemia stała się "zakładniczką polityki i propagandy".

Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doktorem nauk medycznych, specjalistą pediatrą i ekspertem w dziedzinie profilaktyki zakażeń.

W latach 1989-1998 był asystentem, potem adiunktem w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, następnie kierownikiem Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych w Narodowym Instytucie Leków w Warszawie.

Od 2001 r. jest wykładowcą akademickim, m.in. na Wydziale Zdrowia Publicznego WUM, w Studium Podyplomowym Prawa Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Współpracuje z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Jest autorem lub współautorem ponad 250 publikacji naukowych w krajowych i zagranicznych czasopismach medycznych z zakresu immunologii, szczepień ochronnych, profilaktyki, terapii i kontroli zakażeń oraz zakażeń szpitalnych, popularyzatorem wiedzy medycznej oraz laureatem nagrody "Wielkiego Edukatora" Stowarzyszenia Dziennikarzy dla Zdrowia.