Brakuje wam zimy? Prognoza pogody do końca stycznia jest jednoznaczna

Rafał Badowski
08 stycznia 2025, 13:58 • 1 minuta czytania
Obecnie w Polsce mamy do czynienia z bardzo dynamiczną pogodą. Wcześniejsze mrozy zastąpiła intensywna odwilż i po śniegu już nie ma śladu. A jaka będzie pogoda do końca stycznia? Jedno jest pewne: szaleństwo totalnej zmiany temperatur i aury się nie skończy i będzie trwało aż do początku lutego, a może dłużej.
Jaka pogoda do końca stycznia? Jednoznaczne prognozy synoptyków. Fot. WXCharts.com

Temperatury wzrosły w Polsce do 10-13 stopni. Przed nami kolejny krótki epizod z śniegiem i mrozem. Pojawi się w Polsce w drugiej połowie tygodnia. Jednak ci, którzy liczą na całodobowy zimowy epizod, będą musieli obejść się smakiem.


Jaka pogoda do końca stycznia? Synoptycy: zima jedynie w epizodach

Mapy modeli klimatycznych wskazują na przyszłą przewagę ciepłych dni. Szanse na długotrwałe ochłodzenie pozostają bardzo małe – podają Fani Pogody.

Z najnowszej prognozy pogody wynika, że łagodna zima ma się utrzymać mniej więcej do 14 stycznia. W drugiej połowie miesiąca nastąpią zmiany. Układ wysokiego ciśnienia przeniesie się na wschód Polski.

W tym czasie ilość opadów będzie poniżej normy i pojawi się wzrost temperatury. W ciągu dnia na zachodzie Polski może być w ciągu dnia nawet 5-7 stopni Celsjusza. Na wschodzie Polski będzie znacznie chłodniej, bo od 0 do 3 stopni.

Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!

W drugiej połowie stycznia opady będą niewielkie lub umiarkowane. Temperatury będą zauważalnie wyższe od normy wieloletniej. O długotrwałą, stabilną zimę będzie więc bardzo trudno.

Okresy chłodu i śniegu będą krótkie, wiele wskazuje, że takie jak ostatnio. Tak będzie podczas drugiej dekady stycznia. Pokrywę śnieżną zobaczymy więc tylko w krótkich epizodach.

Jaka pogoda w ferie?

Jak już informowaliśmy w naTemat, w lutym temperatury mają być wyższe od średniej o 1–2°C, co przełoży się na przewagę dodatnich wartości w dzień i jedynie sporadyczne przymrozki nocą. To sprawi, że szanse na długotrwałą zimę także nie będą duże.

Choć oczywiście trzeba pamiętać, że prognozy długoterminowe są obarczone dużym ryzykiem.