Złe wiadomości dla fanów wiosny. Oto kiedy w Polsce zrobi się cieplej

Rafał Badowski
24 marca 2025, 10:20 • 1 minuta czytania
W ostatnim tygodniu po sporym ochłodzeniu mogliśmy poczuć znów trochę wiosny, choć pogoda bardzo zepsuła się w niedzielę (23 marca). Co czeka nas w najbliższych tygodniach? Czy możemy liczyć na wzrost temperatury czy też raczej czeka nas kontynuację zimnej, nieprzyjemnej pogody? Oto prognoza na najbliższe dwa tygodnie.
Co nas czeka w najbliższych tygodniach? Oto długoterminowa prognoza pogody na koniec marca i początek kwietnia. Fot. meteologix.com

Nadchodzący tydzień nie przyniesie znacznej zmiany temperatury w Polsce. Na znacznym obszarze kraju będzie 10-17 stopni – podaje serwis dobrapogoda24.pl. Chłodniej będzie w górach i na pogórzach, a także na wybrzeżu, szczególnie na Półwyspie Helskim.


Średnia temperatura będzie jednak utrzymywać się powyżej normy. Ostatecznie cały marzec ma zapisać się jako miesiąc ciepły, prawdopodobnie o 2,7-3 stopni powyżej normy wieloletniej.

Jaka pogoda do końca marca i na początku kwietnia? Czekają nas okresy chłodniejsze i deszcz

Zanim nastanie kwiecień zdarzą się około 27 marca oraz 31 marca dni wyraźnie chłodniejsze. Jednak okresy te będą krótkie. Wówczas będzie od kilku do 13 stopni Celsjusza. Generalnie temperatura będzie odpowiadać okresowi wczesnej wiosny.

Oto prognozowana suma opadów w Polsce do końca marca (za meteologix.com).

26 marca popada przelotnie na południu i południowym wschodzie. Intensywniejsze deszcze na znacznym obszarze Polski pojawią się około 30-31 marca, gdy nadejdzie kolejny deszcz.

W pozostałe dni padać raczej nie będzie lub co najwyżej lokalnie pojawią się przelotne i rozproszone deszcze. Średnie temperatury do końca marca utrzymają się na podobnym poziomie. Krótkie okresy chłodniejsze pojawią się około 27 marca oraz na przełomie marca i kwietnia.

Jaka pogoda na początku kwietnia?

W trakcie pierwszej dekady kwietnia możemy jednak spodziewać się ocieplenia. Na pewno w prognozie pogody na najbliższe dwa tygodnie nie widać dłuższego i trwałego ochłodzenia.

Miejscami popada deszcz, jednak sumarycznie nie będą to duże opady. Jedynie na zachodzie, północy i północnym zachodzie będzie praktycznie sucho, poza przelotnymi deszczami. Jak już wcześniej informowaliśmy w naTemat, na prawdziwe ocieplenie poczekamy co najmniej do drugiej dekady kwietnia. Wtedy widać wystrzał temperatury, choć oczywiście prognozy długoterminowe obarczone są dużym ryzykiem błędu.