O autorze
Ekspertka równościowa, socjolożka, publicystka. Felietonistka "Dziennika Opinii". Współorganizatorka III Europejskiego Kongresu Kobiet. Autorka "Pocztu przeciwników praw kobiet" wystawionego w Muzeum Sztuki w Łodzi. Napisała pracę dyplomową o matce socjologii, Harriet Martineau. Interesuje się polityką, herstorią i social media. Miłośniczka dobrej kawy i muzyki Beatlesów. Twittuje.

Wirtualny immunitet

Jakiś czas temu napisała do mnie znajoma. Po tym, jak na Facebooku wzięła udział w dyskusji o prawach kobiet, otrzymała od nieznajomego dyskutanta wiadomość. "Ty k*rwo", zwrot którym hejter z firmy energetycznej uraczył Kuźniara, był tam zaledwie wisienką na torcie. Reszta była odrażająca na poziomie wywoływania odruchu wymiotnego. Seksizm i mizoginia w kilkudziesięciu zdaniach naładowanych epitetami.


Sposób Kuźniara na hejtera. Wyzywał go, więc zawiadomił jego pracodawcę

Po krótkiej naradzie koleżanka zgodziła się, bym opublikowała wiadomość na popularnym fanpejdżu. Nie uznałyśmy za stosowne, by utajnić nazwisko elokwentnego pana. Skoro wysłał cyberrynsztok do obcej osoby, to powinien być dumny z tego, że będzie pod nim podpisany własnym nazwiskiem.

Pan nie był jednak dumny. Prosił i groził, by zdjąć pełną bluzgów wiadomość, bo może mu to zaszkodzić. Twierdził, że jest studentem prawa (sic!) z układami w palestrze, a Google nie zapomina. Przekonywał, że dostał już nauczkę i że już nie będzie.

Ostatecznie screenshot tej odrażającej wiadomości zniknął decyzją fejsa. "Ty k*rwo" i inne zwroty zostały uznane za "własność intelektualną" ustosunkowanego studenta prawa. Trudno się nie zgodzić.

Nie trzeba być delikatnym kwiatuszkiem, by nie akceptować mejli, w których ordynarny nieznajomy prezentuje wachlarz bluzgów. Można zareagować umiarkowanym zdenerwowaniem, wzruszeniem ramionami lub przyjąć potok wyzwisk z filozoficznym spokojem. Nawet wtedy można jednak chcieć coś z tym zrobić, tak jak Jarosław Kuźniar. Jeśli ktoś ma na tyle odwagi, by wysyłać komuś obcemu obraźliwe wiadomości, to powinien być gotowy na to, że jego wyczyn zostanie upubliczniony. To, że ktoś ubliża przez internet nie znaczy, że ma immunitet.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka