O autorze
Kulinarna historia Polski, czyli rzecz o tym jaką rolę jedzenie odgrywa współcześnie, a jaką odgrywało przed wiekami? Jak się zmieniło? Co jedli nasi przodkowie, a co z tych potraw i przypraw przetrwało do dziś? Zapraszam do odbycia wspólnej wędrówki przez kulinarne dzieje Polski. Będzie naprawdę smacznie! Autorem jest Jakub N. Gajdziński, redaktor naczelny portalu Smaki z Polski.

"Rolls Royce też jest produkowany ręcznie". Prezes firmy, która zatrudnia do ręcznego obierania cebuli odpowiada

Dlaczego należy wybierać polskich dostawców, kim są pracownicy dla firmy oraz z jakimi przeciwnościami zmaga się polska firma opowiada Jakub Jazdon, prezes firmy Onix.


W rozmowie prosimy Pana Jazdona o komentarz do informacji podanych na NaTemat oraz staramy się dowiedzieć, jak wygląda podejście Onixa do swoich pracowników i prowadzonej działalności.

Ten temat zainteresował nas szczególnie, ponieważ Onix jest jedną z niewielu wielkich firm związanych z kulinariami i branżą spożywczą, która jest całkowicie polska. W dodatku jest to jedna z największych firm w Europie produkująca cebulę, czosnek i ziemniaki.


Sami oceńcie co myślicie o praktykach firmy Onix, jej podejściu do pracowników i problemach z którymi musi się mierzyć w Polsce i Europie.
W niedawno opublikowanym artykule na Natemat.pl wskazuje się Onix jako przykład firmy, która wykorzystuje tanią pracę najbiedniejszych mieszkańców wsi. Jak Pan odpowie na ten zarzut?

Wydaje mi się, że jest to całkowite nieporozumienie. Trzy miliony ludzi musiało wyjechać w poszukiwaniu chleba na obczyznę, więc nazywanie wyzyskiem dawanie ludziom pracy jest kompletnie nie na miejscu. Mówimy o pracy ze wszystkimi świadczeniami, niekiedy ludziom z najmniejszym wykształceniem, najgorzej sytuowanym, często dotkniętym różnymi losowymi sytuacjami.


Szkoda, że autor nie zadał sobie tyle trudu, żeby dokładnie przeanalizować sprawę. Porozmawiać z tymi ludźmi, dowiedzieć się ile zarabiają , czy czują się wyzyskiwani, czy są ubezpieczeni oraz czy mają złe warunki pracy.

Jak dobrze wiemy maszyny są wydajniejsze i tańsze. Dlaczego zdecydował się Pan jednak na zatrudnienie ludzi przy obieraniu cebuli?

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!

O TYM SIĘ MÓWI

0 0Elitarna grupa zaczyna szukać Woźniaka-Staraka. Jeden z nurków zdradza szczegóły
0 0Co dalej z poszukiwaniami Woźniaka-Staraka? Mamy najnowszy komentarz policji
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"