O autorze
Janek Samołyk to wrocławski autor piosenek, muzyk i wokalista. W 2009 roku zwyciężył w konkursie debiutantów na OFF Festivalu 2009. Od tamtej pory m.in. wydał dwa dobrze przyjęte albumy "Wrocław" i "Problem z wiernością", a także zagrał serię koncertów w Chinach. Prywatnie fanatyk Wrocławia i Dolnego Śląska.

25 lat po okrągłym stole - jaka ma być Polska?

25 lat po zwycięstwie niepodległości i demokracji Polska jest państwem w strukturach zachodu (NATO, UE), które co roku notuje wzrost gospodarczy. Może nadszedł czas, by zdecydować też o tym jaka Polska ma być. Czy państwem opiekuńczym? Czy może liberalnym krajem o niskich podatkach i braku wsparcia państwa?


W 89 roku byłem małym dzieckiem. Mimo małej świadomości, waga zmian w Polsce zawładnęła również moimi myślami. Pamiętam migawki z obrad okrągłego stołu, pamiętam zwycięstwo komitetów obywatelskich w wyborach i wszechobecny znak zwycięstwa pokazywany dwoma palcami. Znacznie lepiej pamiętam premiera Mazowieckiego, wieczorynki Jacka Kuronia i wybory prezydenckie, w których Wałęsa pokonał Tymińskiego. Okrągły stół i wybory sprzed 25 lat uważam za niesamowicie szczęśliwe wydarzenie w historii Polski - w efekcie odzyskano niepodległość bez jednego wystrzału, za pomocą dialogu.

Jedno pokolenie dalej mamy niepodległy, w 100% demokratyczny kraj, w którym co roku odnotowujemy wzrost gospodarczy. Wybierając konsekwentnie polityków orientujących się prozachodnio zadecydowaliśmy o dołączeniu do struktur wojskowych Zachodu (Nato). Głosując w referendum dołączyliśmy do Unii Europejskiej i związaliśmy się z zachodem też gospodarczo i politycznie. Mam jednak nieodparte wrażenie, że skupiliśmy się na tym gdzie chcemy być, a nie na tym jaka ma być Polska. Mimo zainteresowania polityką, cały czas nie wiem czy docelowo budujemy państwo socjalne, w którym wszyscy składamy się na to, by móc korzystać z szerokiej ochrony ekonomicznej? Czy może budujemy Polskę, w której państwa i podatków ma być mało, ale za to musimy dbać o siebie wyłącznie sami? Spłycając, czy chcemy zbudować USA czy może kraj Skandynawski?

Mimo ewidentnego rozwoju kraju podatki są tu coraz wyższe, a poziom ochrony i wsparcia państwa maleje (śmiech i płacz powoduje służba zdrowia - czekanie na wycięcie migdałków w NFZ to dwa lata - a każdy z nas może wymienić bardzo wiele przykładów). Przy tych dwóch tendencjach trudno o pozytywny stosunek obywateli do swojego kraju i trudno się dziwić, że tak wielu młodych wyjeżdża. Skoro mamy już niepodległą, demokratyczną i samorządną Polskę, może nadszedł czas, by zdecydować jaka ona ma być? Uważam, że wizja na przyszłość jest czymś czego ogromnie nam potrzeba.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...