O autorze
Urodziłem się w Krakowie. Wiem, że wzbudzam u ludzi dokładnie tyle samo nienawiści co i głębokiej sympatii, a każde moje działanie budzi podobne emocje – od pełnej akceptacji do bezrozumnego sprzeciwu. Zasadą, której pozostaje wierny przez całe moje życie jest to, że świat zbudowany jest ze szczegółów i że tylko głupiec może tego nie dostrzec.
Robiłem w życiu tyle rzeczy, że sam już dokładnie nie pamiętam. Nigdy jednak nie byłem niczyim podwładnym. Od roku 2006 rozpocząłem budowę nowej sieci w ramach spółki akcyjnej Polskie Jadło, której jestem założycielem, prezesem i głównym udziałowcem. Z tym mi dobrze. Spółkę tą wprowadziłem na główny parkiet GPW w 2007 roku. Oprócz biznesu aktywnie zajmuję się sportem, prowadząc zespół rajdowy startujący w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata pod brandem LOTOS Dynamic Rally Team. Jako autor i twórca koncepcji wigilii dla potrzebujących rok rocznie od 1997 roku finansuję i przeprowadzam akcję wigilijną na krakowskim rynku. W 2009 roku po raz pierwszy Wigilię zorganizowałem także w Warszawie.

Wakacyjny horror czyli zbójcy na drodze

Z historii i literatury znamy wiele nazw oraz synonimów dotyczących tej samej profesji. Tak więc dawni zbójcy zwani byli rabusiami, łotrzykami, bandytami, zbójami itp. Z biegiem czasu zarówno metody wykonywania tej profesji jak i ekwipunek niezbędny do jej wykonywania ewoluowały w miarę postępu myśli technicznej jak i zmieniających się warunków zewnętrznych.


Dawny klasyczny, dobry zbój wyposażony był na ogół w maczugę lub inne narzędzie do rozbijania głów, prochowy pistolet, nóż oraz inne niezbędne akcesoria. Działając w pojedynkę jego szanse na zdobycie łupu były znacznie mniejsze niż kiedy działał w grupie, stąd w przekazach dotyczących tego fachu prawie zawsze mowa jest o zbójcach w liczbie mnogiej, np.: „zbójców pełne drogi”. Dowódców takich grup tematycznych zwano hersztami, watażkami itp. Proceder zbójowania w praktyce uwidaczniał się najbardziej w „obsłudze” traktów kupieckich. Generalnie w pakiecie zbójeckim oprócz klasycznego rabunku zbóje świadczyli dodatkowe usługi dla ludzkości takie jak bicie, torturowanie oraz zabijanie, a ich praca polegała głównie na przyczajaniu się, zasadzaniu oraz montowaniu mniej lub bardziej wymyślnych pułapek.


Polscy zbójcy współcześni generalnie działają podobnie lecz do tego procederu postanowili posiłkować się coraz to nowszą technologią, stawiając na drogach setki, jeśli już nie tysiące fotoradarów, których stopień zakamuflowania zależy głównie od inwencji i kreatywności burmistrzów, sołtysów i innych przywódców okolicznych sołectw, tak więc można spotkać na polskich drogach głównie lokalnych radary ukryte w żywopłotach, drzewach, rowach itp. Metoda jest zresztą najmniej ważna, ważny jest efekt. O ile przed dawnymi zbójcami można było się ustrzec przez wynajęcie orszaku zbrojnych, tak przed współczesnymi ustrzec się nie sposób, działają bowiem w grupie, w której ważną rolę spełniają decydenci od stawiania tak zwanych znaków drogowych, czyli „goście” od konstruowania zasadzek.

Weźmy na przykład fragment prostej drogi w słoneczny dzień, na której wolno rozwijać prędkość do 90 km/h, a za nim łagodny zakręt i krzaczki. Perfekcyjnie zmontowana pułapka polega na ustawieniu w nich znaku ograniczenia prędkości do absurdu czyli 30 km/h i bezpośrednio za nim umiejscowienie fotoradaru. Takie rozwiązanie pozbawi kierowców jakiejkolwiek szansy na wytracenie prędkości do wymuszonej przez absurdalny znak. Skuteczność działań prawie 100%. Ustawa o ruchu drogowym oraz wszystkie rozporządzenia dotyczące procedur badania szybkości mówią wyraźnie o tym, że radary i kamery fotoradarów muszą być wyraźnie oznakowane bowiem pełnią funkcję prewencyjną, a nie represyjną. Ale nie spędza to snu z powiek naszym lokalnym drogowym kacykom, którzy stopień absurdu posunęli już do tego, że planowane przyszłe przychody z ich zbójeckiego procederu są umieszczane w planach budżetu gminy czy wsi na następne lata. Bo trzeba wiedzieć drogi czytelniku, że cały ten zrabowany szmalec trafia wprost do kasy gminy czy sołectwa, wychodząc z niej z kolei w charakterze szczodrze rozdzielanych premii i innych apanaży dla lokalnych notabli. A zwrot inwestycji w fotoradary jest tak imponujący, że mogłaby ona pretendować do zaszczytnego tytułu inwestycji dekady. Biorąc pod uwagę te ww. przyjemności dodawszy do tego trujące przydrożne bary, że nie wspomnę już o wyboistych i nie trzymających żadnych standardów drogach, wakacyjne podróżowanie przez nasz piękny skądinąd kraj przy pomocy automobilu jest równie niebezpieczne jak i ciekawe.
Szerokiej drogi!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Małgorzata Tusk zadała szyku we Francji. Tak wyglądała obok małżonek Trumpa i Macrona
0 0Ciężarna Joanna Krupa całkowicie naga na okładce "Wprost". Stanęła w obronie LGBT
JACEK LIBERSKI 0 0"Robią z Polaków idiotów". Dlaczego Ziobro musiał wiedzieć o aferze hejterskiej
Unum 0 0Nie wszystkie ubezpieczenia chronią przez całe życie. Jak wybrać polisę, która nie wygasa
0 0Smutni 30- i 40-letni. Wyniki światowych badań dają do myślenia
WYWIAD 0 0Aktor, któremu na bank się udało. Lech Dyblik o tym, jak odbić się od dna i... ganiać Malkovicha
NEWSWEEK 0 0Polskę czeka kryzys senioralny? Władze ignorują poważną zmianę demograficzną
0 0Kuchciński odnalazł się po aferze samolotowej. Dostał "zadanie specjalne"
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta