O autorze
Dziennikarz oraz prezenter z zamiłowania, wykształcenia oraz doświadczenia. Staram się walczyć z głupotą w internecie, szczególnie jeżeli chodzi o tematykę mieszanych sztuk walki. W wolnych chwilach trenuję Brazylijskie Jiu-Jitsu lub praktykuję Asztanga Jogę. Ciągle szukam kolejnych projektów do zaangażowania się

KSW 21 - wyniki oraz recenzja

Plakat 21 gali KSW
Plakat 21 gali KSW Materiały prasowe
Fani MMA, niezależnie od tego czy oglądali galę przed telewizorem, czy na warszawskim Torwarze, z pewnością będą dobrze wspominać sobotnie wydarzenie. Tylko jedna walka została rozegrana na pełnym dystansie czasowym. Reszta zakończyła się poddaniem, knockoutem lub wycofaniem zawodnika ze względu na kontuzję.W walce wieczoru Mamed Khalidov pokonał Kendala Grove'a za pomocą dźwigni prostej na stopę (taktarov). Po raz pierwszy od pięciu walk Czeczen nie skończył swojego przeciwnika w pierwszej rundzie, psując zapewne wiele kuponów u bukmacherów. Nie ujmując niczego Mamedowi, odnoszę wrażenie, iż spowodowane to było większym, niż zazwyczaj luzem, z jakim podszedł do walki. Kilkukrotna wymiana uprzejmości, czy uśmiechów sprawiła, że walka trochę przypominała sparing.


Fani chcą walki Materla kontra Mamed

Michał Materla obronił tytuł mistrza wagi średniej, w trwającej zaledwie 21 sekund walce z Rodney'em, Wallace'm. Prawy prosty Szczecinianina posłał zawodnika z Karoliny Południowej na deski. To szósta wygrana z rzędu walka Materli.

Warto również zauważyć, że w wywiadzie udzielonym Mateuszowi Borkowi Mamed rozwiał wątpliwości dotyczące jego ewentualnej zmianie organizacji. Tworzy to trudną sytuację w Federacji, gdzie jeden zawodnik z wagi średniej jest gwiazdą wieczoru (Khalidov), a drugi (Materla) posiadaczem pasa. Obaj zawodnicy wielokrotnie podkreślali, że są przyjaciółmi i nie chcą ze sobą walczyć, jednak konfrontacja wydaje się nieunikniona.


Walki pomiędzy przyjaciółmi nie są niczym niespotykanym. Na poprzedniej gali Rafał Moks oraz Borys Mańkowski, stanęli naprzeciwko siebie i dali niesamowitą walkę od pierwszej minuty. Fani lubią walki, za którymi stoi historia (czasem jest to nienawiść między zawodnikami, a czasem przyjaźń), dlatego również w światowym MMA rzadko brane są osobiste preferencje zawodników:

To nie jest tak, że ustawiamy walkę aby zaczęli nienawidzić siebie nawzajem po niej. To świat walk [...] działamy w branży walk, a nie przyjaźni, mówi Dana White, szef największej organizacji MMA, czyli UFC.

Właściciele KSW w wywiadach wydają się być tego samego zdania, dlatego pozostaje nam czekać na decyzje i efekty rozmów.


Dwa nowe pasy mistrzowskie
Walka o pas wagi półśredniej zakończyła się kontuzją zawodnika klubu Ankos Zapasy Poznań. W drugiej rundzie Borys Mańkowski, obalony przez Aslamkba Saidova uszkodził sobie staw skokowy i zmuszony został przerwać pojedynek. Jak podaje portal mmarocks.pl najbardziej prawdopodobną diagnozą jest zerwanie więzadeł. W tym miejscu pozostaje życzyć Borysowi szybkiego powrotu do zdrowia.

Nowym mistrzem wagi lekkiej KSW został Maciej Jewtuszko, a jego satysfakcja jest podwójna. Nie tylko zdobył pas, ale także zrewanżował się Arturowi Sowińskiemu za porażkę sprzed roku. Zawodnik Berserkers Klub Szczecin w drugiej rundzie zafundował rywalowi duszenie (tzw. brabo)

Mocny kobiecy akcent

Nie zawiodły także kobiety. Dwurundowa walka Karoliny Kowalkiewicz oraz Pauliny Bońkowskiej była świetnym widowiskiem. Walka w stójce, ładne rzuty i trochę parteru – wszystko na bardzo dobrym poziomie. Była to jedyna walka tej gali, która zakończyła się decyzją sędziowską – na rzecz Karoliny Kowalkiewicz.

Ta walka udowodniła, że kobiety mają swoje miejsce na ringach KSW i potrafią bić się na światowym poziomie. Chociaż MMA kobiet ma nadal swoich "sceptyków", to tą walką kobiety dołożyły cegiełkę do zmiany nastawienia.

Pozostałe walki

Weteran KSW i jeden z pierwszych zawodników MMA w Polsce, Krzysztof Kułak, przegrał z debiutującym na ringu KSW Piotrem Strusem. Po dość zachowawczej i wyrównanej pierwszej rundzie, młody zawodnik z Warszawy skutecznie okopywał przeciwnika. Ze względu na kontuzję kolana (zerwanie przyczepów) Kułak nie wyszedł do trzeciej rundy. Biorąc pod uwagę poprzednie problemy zdrowotne zawodnika z Częstochowy, można zastanawiać się, czy nie była to jego ostatnia walka przed emeryturą.


W pierwszej walce nieco ekscentrycznie wyglądający Matt Horwich po parterowej dominacji, w drugiej rundzie zdobył dosiad, wykańczając Terry'ego Martina uderzeniami.


Rok 2012 zakończył się bardzo mocnym akcentem w świecie polskiego MMA. Pozostaje nam czekać na kolejne gale. Już w lutym KSW 22.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Sieć 5G to nie tylko szybszy Netflix. To również ochrona amazońskich lasów deszczowych
0 0To nie będą tanie święta. Polacy w tym roku będą musieli wydać krocie
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
INN:Poland 0 014 prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Od tego warto zacząć

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Prof. Jerzy Bralczyk ocenił pierwsze posiedzenia nowego Sejmu
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
0 0Ważył 900 gramów i... uratował życie swojego brata. Lekarze nazwali to cudem
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce